POLITICKÉ ČISTKY V TURECKU POKRAČUJÚ, OBVINENÝCH JE TAKMER 5 TISÍC POLICAJTOV

0
Stúpenci prezidenta Erdogana v uliciach Istanbulu, zdroj: wikipedia

Tureckí prokurátori vydali zatykače pre celkovo 4.900 ľudí v policajnom zbore, kvôli ich údajnému napojeniu na Gülenovo hnutie. Doteraz bolo vzatých do väzby vyše tisíc obvinených.

Podľa vyhlásenia tureckého ministra vnútra, Süleymana Soylu, bolo v stredu zadržaných 1.009 osôb v 72 provinciách počas záťahov zacielených na údajných stúpencov Gülenovho hnutia v radoch polície.

Tejto operácie, ktorá je pod dohľadom úradu Vrchného štátneho zástupcu v Ankare, sa zúčastňuje celkovo 8.500 policajtov.

Vysoký počet zadržaní, najväčší od neúspešného pokusu o prevrat z 15. júla 2016, prišiel práve po schválení ústavného reformného balíka, prijatého v referende 16. apríla, ktorý dal tureckému prezidentovi Recep Tayyip Erdoğanovi obrovskú výkonnú právomoc.

Turecko zažilo dňa 15. júla 2016 vojenský pokus o prevrat, pri ktorom zahynulo viac ako 240 ľudí a zranených bolo ďalších viac ako tisíc. Bezprostredne po puči pripísala vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) spolu s prezidentom Erdoğanom, vinu hnutiu duchovného Fethullaha Gülena, napriek nedostatku akéhokoľvek dôkazu v tejto súvislosti. Prezident Erdoğan nazval pokus o prevrat „darom od Boha“ a spoločne s vládou začal s tvorbou „nového Turecka“, a to prostredníctvom rozsiahlych čistiek zameraných na odstránenie sympatizantov hnutia aj z vnútra štátnych inštitúcií, dehumanizáciou populárnych osôb a zatýkaním.

Podľa vyjadrenia ministra vnútra Soylu z 2. apríla 2017, bolo zadržaných v rámci vyšetrovania Gülenovho hnutia od pokusu o štátny prevrat celkovo 113.260 ľudí, ktorí zároveň prišli o posty, a to vrátane sudcov, učiteľov, armádnych dôstojníkov, úradníkov atď. 47.155 osôb bolo vzatých do vyšetrovacej väzby, vrátane novinárov a opozičných politikov.

 

ZDROJturkeypurge.com
Kým názorov je nespočetne veľa, skutočnosť je len jedna. Pravdou sa všetci oháňajú, pravdu si privlastňujeme, pravdu deformujeme. A tak sa z pravdy stáva lož, z faktov nezmysly a zo súvislostí konšpirácie. Či je to jasný zámer, obyčajná nevedomosť či neschopnosť nahliadnuť na veci z inej perspektívy, výsledok je rovnaký - chaos vo všetkom a všetkých. Riešenie vidím v tom, žiť a robiť svoju prácu (svoje poslanie) ako najlepšie dokážeme, s rešpektom k odlišnosti, s pokorou i odhodlaním.

DISKUSIA K ČLÁNKU

Buďte prvý kometnujúci!

Upozorniť ma na
avatar