MINISTERSTVO OBRANY VYDALO STANOVISKO K MOŽNOSTI ODOPRETIA VÝKONU MIMORIADNEJ SLUŽBY

3

[sociallocker]Ministerstvo obrany SR dnes zareagovalo na informácie, ktoré sa hromadne šírili prostredníctvom internetu. Tie radili občanom, ako sa vyhnúť vojenskej službe v prípade vypuknutia vojnového konfliktu.

Iba prostredníctvom článku s názvom „Nepremeškajte 30. január 2015, inak hrozí, že budete musieť ísť zabíjať ľudí do vojny“, ktorý bol zverejnený na stránke panobcan.sk, boli takýmito ifnormáciami zasiahnuté desaťtisíce ľudí.

Spomínaná stránka vo svojom článku ponúkala na stiahnutie aj vzor vyhlásenia o Odoprení výkonu mimoriadnej služby, ktoré treba vypísať a zaslať na príslušný okresný úrad. Záujemcovia o tlačivo však museli pred stiahnutím povinne vypísať meno, priezvisko, e-mailový kontakt a mesto resp. obec.

Ministerstvo obrany však vo svojej dnešnej tlačovej správeupozorňuje verejnosť na dezinformácie, ktoré sa šíria internetom o tom, že muži  vo veku od 18 do 55 rokov dostanú na 70 percent povolávacie  rozkazy. Údajne, ak do 30. januára neodoprú výkon mimoriadnej služby, hrozí, že budú musieť „ísť zabíjať ľudí do vojny“.

Ako sa ďalej uvádza v jeho tlačovej správe: „Rezort obrany sa ostro ohradzuje voči týmto informáciám. Nejde o žiadnu novinku, ktorá by akokoľvek súvisela so situáciou na Ukrajine, alebo kdekoľvek vo svete. Odopretie mimoriadnej služby v stave bezpečnosti je možné v zmysle platnej legislatívy už od roku 2005. V zmysle zákona môže občan, na ktorého sa vzťahuje branná povinnosť odoprieť v stave bezpečnosti výkon mimoriadnej služby, ak je v rozpore s jeho svedomím, alebo náboženským vyznaním. Občan môže takéto vyhlásenie podať v roku, v ktorom mu vznikla branná povinnosť a v januári každého nasledujúceho roka až do zániku brannej povinnosti. Takéto vyhlásenie sa ale nevzťahuje na obdobie krízovej situácie (núdzový stav, výnimočný stav, vojnový stav, vojna).“[/sociallocker]

DISKUSIA K ČLÁNKU

3 Komentárov k článku "MINISTERSTVO OBRANY VYDALO STANOVISKO K MOŽNOSTI ODOPRETIA VÝKONU MIMORIADNEJ SLUŽBY"

Upozorniť ma na
avatar
Zoradiť podľa:   najnovšie | najstaršie | najpopulárnejšie
Zuzana
Nezareg.

preco by to nemalo byt brane vazne? odopretie je plne v sulade s legislativou SR a neakceptuje sa len vyhlasenie podane pocas krizovej situacie (upresnenie kontextu!!!) ;)

Zdravy rozum
Člen

A to naozaj niekto bral vazne?