13-ROČNÁ INGA ZAČALA ŠTRAJKOVAŤ PRED POĽSKÝM PARLAMENTOM. CHCE BRÁNIŤ KLÍMU

2
203

autor článku: Norbert Frątczak
preklad vyhotovila: Linda Magáthová

Volá sa Inga Zasowska, má 13 rokov a je presvedčená, že budúcnosť Zeme sa uberá zlým smerom. V piatok ráno si sadla pred Sejm, poľský parlament, s tabuľkou s nápisom „Prázdninový klimatický štrajk“.

Inga sedí pred kovovou bariérou na farebnej doske na plávanie. Keď dostane otázku, čo robí pred Sejmom, rýchlo odpovedá: „Štrajkujem.“ Proti čomu? „Politikom, ktorí sa nemajú k boju s klimatickou zmenou, odchodu od energie z uhlia, jednoducho sa nepričiňujú o záchranu planéty.“

Inga sa o ekológiu zaujíma viac ako pol roka. Inšpirovala ju k tomu jej mama Patrycja, ktorá spolupracuje s portálom Naukaoklimacie.pl (veda o klíme – pozn. prekl.).

Piatky pre klímu pred Sejmom

13-ročná Inga Zasowska pred Sejmom SŁAWOMIR KAMIŃSKI

„Minulý týždeň mi Inga povedala, že chce štrajkovať; že každý piatok celý júl príde pred Sejm, aby ukázala politikom svoj nesúhlas,“ hovorí pani Patrycja, ktorá tiež sedí pred Sejmom.

Dopoludnia sa pri Inge zastavili dvaja politici: Andrzej Halicki zo strany Platforma Obywatelska a Marek Kossakowski zo strany Zelených. Povedali, že ju podporujú.

Väčšina ľudí okolo Ingy prechádza bez záujmu, ale nie všetci.

„Ráno som na Facebooku našla príspevok od pani Patrycje, že jej 13-ročná dcéra štrajkuje za záchranu klímy,“ hovorí Natalia, ktorá si spolu s troma ďalšími ženami prisadla k Inge. „Musela som sa presvedčiť, ako sa jej darí, priniesť jej vodu, porozprávať sa.“

Inga ako Greta Thunberg

Inga sa snaží starať sa o planétu každý deň. „Znižujem svoju uhlíkovú stopu, jem menej mäsa, nekupujem si nové oblečenie, do školy jazdím na bicykli,“ hovorí tínedžerka.

Pred koncom školského roka poprosila mamu, aby prišla na jej základnú školu v meste Milanówek, asi 30 km od Varšavy, a porozprávala na hodine o negatívnych zmenách klímy. „Bola som na ňu neuveriteľne hrdá,“ priznáva pani Patrycja.

Pre Ingu je najväčšou inšpiráciu Greta Thunberg. 16-ročná Švédka, ktorá minulý rok iniciovala pred parlamentom v Štokholme protest za ochranu klímy. Inga uvidela, že dokonca hanblivé dievča, také ako ona, dokáže urobiť niečo pre dobro planéty.

Ingine hlavné požiadavky sa zhodujú s požiadavkami Parížskej dohody: zníženie množstva oxidu uhličitého o polovicu do roku 2030 a na nulu do roku 2050. Inga sa ich chce domáhať, a preto bude každý piatok sedieť pred poľským Sejmom. Dúfa, že sa k nej niekto pridá.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
2 Comments
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
View all comments
Peter Dulma

Klasicky mimovladkarsky bulshit. Dostat NGO do vvlady a potom prznit klimu aj rozpocet do vrecak inych zlodejov

Peter Dulma

Klasicky mimovladkarsky bulshit. Dostat NGO do vvlady a potom prznit klimu aj rozpocet do vrecak inych zlodejov.