16 SPÔSOBOV AKO ZREDUKOVAŤ PLASTOVÝ ODPAD

0
485

16 SPÔSOBOV AKO ZREDUKOVAŤ PLASTOVÝ ODPAD

Tieto jednoduché veci dokážu dramaticky znížiť množstvo plastového odpadu, ktorý ako ľudstvo produkujeme.

4438261125_16f84b0292_o.jpg.653x0_q80_crop-smart
Ak prestaneme kupovať žuvačky a jednorazové plastové fľaše, dosiahneme tak o niečo čistejšie prostredie, pretože tvorba plastového odpadu rapídne klesne.

Plast sa nachádza dnes už doslova vo všetkom. Nielen vo vašom jedle či oblečení, ale aj v obaloch, do ktorých sú balené. Vaše auto či telefón je z plastov. A je dosť možné, že ich aj denne žujete v podobe žuvačiek. Hoci mnohé plasty sú označované ako recyklovateľné, skutočnosť je taká, že [plasty] sa zrecyklujú, ale vyrobí sa z nich niečo nové, no s menšou kvalitou. Z plastového kartónu od mlieka nebude možné nikdy vyrobiť nový kartón – možno z neho vyrobiť len plast s nižšou kvalitou, ako plastovú dosku, ktorú už ale nebude možné recyklovať.

Aký veľký je ale náš problém s plastami? Z 33 miliónov ton plastových obalov, ktoré produkujú len samotné Spojené štáty každý rok, len 7 % z nich sa zrecykluje. Plastový odpad končí na skládkach odpadu, plážach, riekach a oceánoch a hromadí sa v devastujúcich množstvách ako Veľká pacifická oceánska škvrna, točiaci sa vír odpadu o veľkosti kontinentu, kde množstvo plastov presahuje počet planktónu. Plus, väčšina plastu je vyrobená z ropy.

Našťastie, existujú aj jednoduché kroky, ktoré môže urobiť každý z nás, a tak dramaticky znížiť množstvo plastického odpadu, ktoré produkujeme.

Povedzte slamkám NIE

4273847392_ec4bc8d9d3_o.jpg.838x0_q80

Potrebuješ cucať nápoje cez slamku? (Fotka: Horia Varlan/flickr)

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zamedziť plastom, aby sa hromadili na skládkach, je odmietnuť plastové slamky. Stačí povedať čašníkovi alebo čašníčke, že nechcete slamku, a môžete tak spraviť aj na drive-wayi. V prípade, žeby si sa nevedel vzdať pohodlnosti využívania slamiek, zakúp si slamku na opätovné použitie – vyrobenú z ocele alebo zo skla. V reštaurácii ti zrejme nedonesú plastovú slamku, ak zistia, že máš svoju vlastnú.

Používajte znovu-použiteľné sáčky

1804051697_c8b5d044de_o.jpg.838x0_q80

Povedzte “nie” plastovým produktom. (Foto: Shayan Sanyal/flickr)

Každú minútu sa použije zhruba 1 milión plastových tašiek, pričom ich rozklad môže trvať aj do 1000 rokov. Ak si už ale nosíš svoje vlastné vrecká do obchodu, si na správnej ceste, ale ak ešte stále kupuješ tovar v plastových sáčkoch, je čas to zmeniť. A ak si kúpiš ešte k tomu aj plátenú tašku, množstvo plastov na skládkach bude razom nižší. No vyhni sa taškám vyrobeným z nylonu alebo polyesteru, pretože aj tie sú vyrobené z plastu. Zvoľ si miesto nich radšej bavlnené.

Už žiadne žuvačky

921792936_44b4d0053f_o.jpg.838x0_q80

Keď žuješ žuvačku, žuješ plast. (Foto: Cindy Funk/flickr)

Žuvačky sa pôvodne vyrábali z miazgy stromu čikle, prírodnej gumy, ale keď sa podarilo vedcom vyrobiť syntetickú gumu, polyetylén a polyvinyl acetát nahradili prírodnú gumu v žuvačke. Takže nielen že žujete plast, ale možno žujete aj toxické plasty – polyvinyl acetát sa vyrába z vinyl acetátu, chemikália, ktorá spôsobuje tumor u laboratórnych myší. Hoci možno žuvačky recyklovať, najlepšie by bolo ich nekupovať, a už vôbec nie plastové balenia, v ktorých sa predávajú.

Kupujte v krabiciach, nie vo fľašiach

Nakupujte pracie prostriedky a čistiace prostriedky na riady v nádobách miesto plastových fliaš. Krabica sa jednoduchšie recykluje a dá sa z neho vyrobiť viac produktov ako z plastu.

Nakupujte vo veľkom

Mnoho obchodov, ako napríklad Whole Foods, predávajú potraviny ako ryžu, cestoviny, fazuľu, orechy, obilniny či granule vo veľkom, a využívanie takýchto služieb a plnenie si vlastných vreciek či nádob vám definitívne ušetrí peniaze a zbaví vás starostí s obalmi. Obchody už vedia, ako skladovať takéto potraviny a majú ošetrené aj spôsob, akým vám odvážia váš nákup. Niektoré vrecia majú dokonca uvedenú váhu , takže ju vedia predavači jednoduchšie odčítať z celkovej gramáže.

Používajte znovu sklenené nádoby

You can buy a variety of prepared foods in glass jars instead of plastic ones, including spaghetti sauce, peanut butter, salsa and applesauce, just to name a few. Instead of throwing these away or recycling them, reuse the jars to store food or take them with you when you’re buying bulk foods. If you have plastic containers leftover from yogurt, butter or other food, don’t throw them out. Simply wash them and use them to store food.

Používajte fľaše a poháre na opätovné použitie

5233546650_83e1b54cbd_o.jpg.838x0_q80

Miesto jednorazových fliaš si zakúpte fľaše na opätovné použitie. (Foto: Seven Depolo/flickr)

Balená voda je zodpovedná za 1,5 milióna ton odpadu ročne a podľa Food & Water Watch  sa na výrobu týchto fliaš spotrebuje 47 miliónov galónov (1 galón = 3,785 l) ropy. Jednoduchým opätovným dopĺňaním svojej vlastnej fľaše zabránite tomu, aby ďalšie plasty skončili na skládkach odpadu či v oceánoch – ale neskončte tam. Prineste si svoj vlastný pohár do kaviarne a požiadajte obsluhu, či by vám radšej nenaplnila váš pohár ako by mala použiť ich pohár z plastu, papiera alebo styrofoamu, ktorý aj tak skončí o pár minút v koši a už sa opätovne nevyužije. Priemerný americký pracovník spotrebuje ročne 500 takýchto káv, takže svojím konaní len redukujete nepotrebný odpad.

Prineste si vlastnú nádobu

Či už si nosíte nedojedené zvyšky jedla z práce alebo z reštaurácie domov, majte vždy po ruke svoju vlastnú nádobu na jedlo. Keď si objednáte jedlo, spýtajte sa, či môžete dostať jedlo do svojho vlastného obedára. Väčšina reštaurácií s tým nebude mať problém.

Používajte zápalky

Ak už potrebujete zapáliť sviečku alebo táborák z akéhokoľvek dôvodu, zvoľte si radšej zápalky ako umelohmotné zapaľovače, Aj keď sú zapaľovače lacné, použijete ich len na niekoľko zapálení, pričom v prírode sa budú rozkladať niekoľko rokov. Čo je najsmutnejšie, nejeden zapaľovač bol nájdený v žalúdku vtákov. Ale ak sa neviete rozlúčiť s týmto výdobytkom, tak si potom zakúpte doplňovací kovový zapaľovač a nebudete tak prispievať k tvorbe a hromadeniu odpadu.

Vyhnite sa oblúkom mrazeným potravinám

Mrazené potraviny ponúkajú pohodlie, ale sú balené v platových sáčkoch – dokonca aj tovar balený v štýle eko-friendly, ktorý sa vyrába z kartónu, sú natreté tenkou vrstvou plastu. Vzdať sa mrazeného jedla môže byť náročné, má to aj svoje výhody okrem tých týkajúcich sa životného prostredia: Budeš jesť menej spracovaného jedla a vyhneš sa tak konzumácii chemikálií, ktoré sú uvoľňované z plastových obalov.

Nepoužívajte košíky z plastu

Povedz zbohom nerecyklovateľným paličkám, nožom, lyžičkám, vidličkám a dokonca aj sporkom (lyžičko vidlička). Ak si často zabúdaš príbor k svojmu obedáru, alebo ak vieš, že tvoja obľúbená reštaurácia má len plastový príbor, začni si nosiť so sebou sadu riadu. Rozhodne tak zredukuješ svoju uhlíkovú stopu.

Vracajte znovu-použiteľné nádoby

553599049_f0e9d1fe09_o.jpg.838x0_q80

Plastové obaly ny bobule a rajčiny sa dajú znovu doplniť. Vráťte ich predajcovi. (Foto: ilovebutter/flickr)

Ak si kúpite bobule alebo cherry paradajky na farmárskom trhu, prineste si svoje vlastné plastové nádoby na trh a doplňte si ich. Dokonca môžete požiadať aj svojho miestneho potravinára, aby si vzal nádoby späť a použil ich znovu.

Používajte plátené plienky

Podľa EPA sa v USA každoročne vyhodí 3,5 milióna ton plienok. Navyše, na ich výrobu sa spotrebuje 36 tisícov ton plastov a viac ako 200 000 stromov, a to len pre americké bábätká. Ale ak chcete znížiť uhlíkovú stopu svojho dieťaťa a ušetriť popritom aj peniaze, vymeňte plienky z obchodu za plienky z handier.

Nekupujte si džúsy

Nekupujte si džúsy balené v krabiciach, ale vyrobte si vlastný, čerstvo vytlačený džús alebo jedzte čerstvé ovocie. Nielenže znížite tvorbu plastov, ale svojmu telu doprajete aj viac vitamínov a antioxidantov, ktoré potrebuje, a vyhnete sa škodlivému kukuričnému sirupu z vysokým obsahom fruktózy.

Čistite svoje okolie

4290848934_1b89ae7353_o.jpg.838x0_q80

Nevytvárať ďalší zbytočný plastový odpad sa dá aj niekoľkými jednoduchými krokmi (Fotka: Horia Varlan/flickr)

Nie je nutné mať hromadu plastových fliaš na všemožné čistiace prostriedky ako napríklad čistič dlaždíc, čistič toalety a čistič okien, ak máte po ruke zopár základných každodenných vecí, ktoré využívate aj v kuchyni ako napríklad sóda a ocot. Uvoľnite tak priestor, ušetrite peniaze a vyhýbajte sa toxickým chemikáliám tým, že si vyrobíte vlastné čistiace produkty.

Použite na svoj obed správny obedár

Ak je váš obedár plný nerecyklovateľných balení a obalov od sendvičov, je na čase urobiť zmenu. Miesto balenia desiaty do sáčku, použite balenia, ktoré využijete aj nabudúce a ktoré určite nájdete doma, alebo skúste obedové doplnky ako znovupoužiteľné desiatove balíčky. Môžete si ale pochutiť aj na čerstvom ovocí miesto ovocných džúsov a kúpiť si jogurty alebo puding vo veľkom a jednoduchom balení  a nabrať si požadované množstvo do znovupoužiteľnej misky.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Návrat k článku
Páčia sa Vám naše články?
Pomohla by nám v ich šírení Vaša podpora na facebooku.
Za prípadný lajk pre našu FB stránku vopred ďakujeme.
0
Boli by sme radi, keby ste pridali svoj komentárx
()
x