2. FEBRUÁR

0
381
UZRELI SVETLO SVETA

PhDr. h. c. Pavol Országh Hviezdoslav (vlastným menom Pavol Országh; pseudonymy: Hviezdoslav, Jozef Zbranský, Syn ľudu; značky: O., P. O.) (* 2. február 1849, Vyšný Kubín – † 8. november 1921, Dolný Kubín) bol slovenský básnik, dramatik, spisovateľ, prekladateľ, právnik, člen Revolučného Národného zhromaždenia ČSR (1918) a čestný predseda Matice slovenskej (1919).
Hviezdoslav je jedna z vedúcich osobností slovenskej literatúry a slovenskej kultúry sklonku 19. storočia a začiatku 20. storočia a radí sa k najvýznamnejším zjavom celej slovenskej literatúry.
Na jeho počesť je pomenovaná planétka (3980) Hviezdoslav. (Wikipedia)

Alfred Edmund Brehm (* 2. február 1829, Unterrenthendorf, dnes Renthendorf pri Neustadt an der Orla, † 11. november 1884) bol nemecký zoológ a spisovateľ. Brehm je najznámejší svojím encyklopedickým dielom Illustriertes Thierleben. Eine allgemeine Kunde des Thierreichs, 1864-1865 (doslova Ilustrovaný život zvierat. Všeobecná náuka o zvieracej ríši, v češtine Život zvířat). Druhé vydanie (1876-1879, druhá dotlač 1883-1887) bola ozdobená ilustráciami Gustava Mützela na základe sledovania živých zvierat. Toto dielo bolo mnohokrát znova vydané. Posledné vydanie v češtine je z roku 2000. (Wikipedia)

PRIHODILO SA DOMA

1884 – bolo zavedené prvé elektrické verejné osvetlenie v Bratislave – v Ludwigovom mlyne, na dnešnej Krížnej. Ludwigov mlyn bol najväčší mlyn v Bratislave a elektrickú energiu pre prvé elektrické žiarovky v meste vyrobilo vlastné dynamo. 1885 – bola založená Hornouhorská banka Tatra (neskôr iba Tatra banka), ktorá bola prvým finančným ústavom so slovenským kapitálom. Ideovými tvorcami a zároveň poprednými protagonistami projektu založenia tohto kapitálovo najsilnejšieho slovenského peňažného ústavu boli Ján Milec a Rudolf Krupec. Ustanovujúce valné zhromaždenie banky sa konalo 2. februára 1885, no stanovy banky boli schválené až 27. mája 1886. Vedenie ústavu si za hlavný cieľ stanovilo prijímať vklady a poskytovať úvery za výhodnejších podmienok ako iné peňažné ústavy. V duchu pôvodných koncepcií zasiahla banka výrazne i do vývinu slovenského peňažníctva a stala sa hybnou silou pri rozvoji slovenského účastinárskeho priemyslu. (zdroj: NBS)1993 – NR SR schválila zákon o opatreniach na zabezpečenie prechodu česko-slovenskej meny na slovenskú menu a o zmene a doplnení devízového zákona. Na základe tohto zákona vykonala NBS výmenu federálnych bankoviek.

PRIHODILO SA V CUDZINE

1892 – William Painter si nechal patentovať korunkový uzáver fliaš. Dodnes je väčšina sklenených fliaš s obsahom minerálnych vôd, piva, malinovky či inej tekutiny, uzatvorená plechovým korunkovým uzáverom, ktorý pevne uzatvára fľašu a zabraňuje, aby sa vzduch dostal do styku s jej obsahom. 
1913 – v New Yorku otvorili železničnú stanicu Grand Central Terminal. Počas prvého dňa nový terminál navštívilo viac ako 150.000 ľudí, hoci stavba nebola ešte úplne dokončená. Je to najväčšia stanica sveta s celkovým počtom 44 nástupišť, ktoré sú rozdelené do dvoch poschodí pričom obidve sú pod zemou. Na vyššom poschodí je 41 koľají a na nižšom je 26 koľají.
1924 – vo francúzskom meste Chamonix bola založená Svetová lyžiarska federácia (FIS). Organizácia pod iným názvom fungovala už skôr (1910-1924). Avšak ako Medzinárodnej lyžiarskej federácie sa oficiálne stala známa v priebehu prvých zimných olympijských hier v Chamonix vo Francúzsku. V tom čase mala 14 členov. V súčasnej dobe patrí medzi členov FIS 123 národných lyžiarskych zväzov.
1986 – ženy v Lichtenštajnsku mohli po prvý krát využiť volebné právo v parlamentných voľbách. Stalo sa tak na základe referenda o zavedení volebného práva žien v národných voľbách, ktoré sa konalo v Lichtenštajnsku 1. júla 1984. Lichtenštajnsko bolo v tom čase jedinou zostávajúcou európskou krajinou, ktorá ženám odopierala právo voliť. Referendá sa konali aj v rokoch 1968, 1971 a 1973, ale voliči pri každej príležitosti zavedenie volebného práva pre ženy zamietli a to aj napriek podpore novín a oboch hlavných politických strán. Referendum z roku 1984 bolo úspešné iba o 119 hlasov, keďže 2370 voličov hlasovalo v prospech a 2251 proti zavedeniu volebného práva žien.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments