5 NAJVÄČŠÍCH ZNEČISŤOVATEĽOV

0
368

Emisie skleníkových plynov ľudského pôvodu sú hlavnou príčinou klimatickej zmeny. Ich vplyv na globálne otepľovanie je devastujúci a znižovanie emisií sa musí stať prioritou, pretože následky budú ešte horšie, ak ľudia budú aj naďalej vyvíjať takýto tlak na planétu. Situácia je tak kritická, že Medzinárodná energetická agentúra (IEA) predpovedala nárasť emisií o 130% do roku 2050, ak budeme pokračovať bez obmedzení.

Najväčší znečisťovatelia si sú vedomí, že musia znížiť emisie, ale, napriek dohodám ako Kjótsky protokol, emisie aj naďalej rastú. Všetky krajiny sú viac či menej zodpovedné za úroveň globálneho znečistenia, ale týchto päť krajín „vyniká“ nad ostatnými, ako je uvedené nižšie.

„Týchto 5 krajín znečisťujú planétu najviac. Prekvapilo vás to?“

1. Čína (30%): Najľudnatejšia krajina na svete má ohromný exportný trh, ktorého vzrast sa stal vážnou hrozbou pre našu planétu. Len v piatich provinciách, kde sa sústreďuje najviac priemyslu, sa vyprodukuje viac oxidu uhličitého ako v ktorejkoľvek inej krajine sveta. Dôsledkom čoho je, že Peking v posledných rokoch je zažíva poplach kvôli znečisteniu životného prostredia.

2. Spojené štáty americké (15%): Svetovo najväčšia priemyselná a obchodná veľmoc na svete. Aj keď v poslednej dobe viedla a hostila niektoré z najdôležitejších iniciatív v boji s klimatickou zmenou, v praxi sa ale väčšina z nich ukázala ako nedostatočná. Ani úroveň znečistenia nie je vo veľkých mestách limitovaná; a mnohé vidiecke oblasti začínajú pociťovať následky.

3. India (7%): V indiii sa nachádza 14 z 15 najkontaminovanejších miest, tvrdí výskum WHO. Krajina mala už od roku 1981 prijatý zákon o ochrane kvality ovzdušia, ale spaľovanie palív v krajine značne narástlo, čím si India vyslúžila tretie miesto v TOP 5 najznečistenejších krajinách sveta.

4. Rusko (5%): Geograficky najväčšia krajina na svete obsadila štvrtú priečku v toto rebríčku kvôli svojej vysokej závislosti na produktoch ako ropa, uhlie, zemný plyn a fosílne palivá. Navyše, posledných pár desaťročí zažila niekoľko environmentálnych havárií, vo vysokej miere prispieva k deforestácii a ani lovom zvierat sa nedrží pri zemi.

5. Japonsko (4%): Našu päticu uzatvára ďalšia ázijská mocnosť. Japonsko patrí k najväčším „požieračom“ fosílnych palív na svete a je piatym najväčším vypúšťačom skleníkových plynov, čo je dôsledok ohromnej miery rozvoja miest a priemyslu, ktorý v malej miere dbá o prírodu.

Zdroje: UNHCR, World Bank and The Times of India.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na