6. FEBRUÁR

0
218
UZRELI SVETLO SVETA

Pavel Bútor folklorista, tanečník, choreograf, kultúrno-osvetový pracovník sa narodil 6.2.1948 v Rimavskej Sobote a zomrel po krátkej chorobe dňa 5.7.2013 v Bratislave.
Pavel Bútor patril medzi významné osobnosti folklórneho hnutia na Slovensku. V rokoch 1954 – 1963 tancoval v súbore Kokavan, potom v Čierťazni, neskôr bol profesionálnym tanečníkom PUĽS-u v Prešove, účinkoval tiež vo FS Jánošík v Brne a počas štúdií na VŠMU, v triede prof. Štefana Nosáľa, pôsobil ako tanečník a sólista umeleckého súboru Lúčnica. V roku 1975 sa stal vedúcim choreografom súboru Dimitrovec, ktorý sa v roku 1991 premenoval na Lipu.
Od septembra 2001 až do svojej smrti pracoval v Národnom osvetovom centre v Bratislave ako odborný pracovník pre folklórne súbory a scénický folklorizmus. (kokava.sk)

Imrich Frivaldský (známy aj ako MUDr. Imre Frivaldszky, Frivaldszky von Frivald Emerich) (* 6. február 1799, Bačkov – † 19. október 1870, Jobbágyi, Maďarsko) bol uhorský botanik, zoológ – entomológ, prírodovedec a lekár. Príslušník zemianskeho rodu Frivaldských: (pôvodom z Rajeckej Lesnej, okres Žilina). Preslávil sa ako svetoznámy prírodovedec, pokrokový bojovník a zástanca nových vedných smerov na území vtedajšej rakúsko–uhorskej monarchie.  (Wikipedia)

PRIHODILO SA DOMA

1893 – vedenie Slovenskej národnej strany vydalo v Turčianskom Sv. Martine obežník, ktorý bol podnetom na politickú aktivizáciu v podobe ľudových zhromaždení
1928 – vznikol kartel slovenských bánk
1990 – pápež Ján Pavol II. vymenoval Jána Chryzostoma Korca za biskupa Nitrianskej diecézy
2012 – Rádio Slovensko prešlo na 24 hodinové moderované vysielanie

PRIHODILO SA V CUDZINE

1788 – Massachusetts sa stal 6. štátom USA1851 – v Düsseldorfe mala premiéru 3. symfónia Roberta Schumanna
https://www.youtube.com/watch?v=K-ehfzaVG2k
1901 – v Paríži boli nainštalované prvé verejné telefóny na nádražiach
1964 – Veľká Británia a Francúzsko sa dohodli na výstavbe podmorského tunela pod Lamanšským prieplavom. Tzv. Eurotunel, vedúci medzi anglickým Folkestone a francúzskym Calais umožňuje od 14. novembra 1994 priame železničné spojenie medzi Londýnom a pevninskou Európou a prevádzkuje ho spoločnosť Eurotunnel. Je dlhý 50 km. Do Eurotunelu vchádzajú motorové vozidlá na pokyn svetelného znamenia. V tuneli platia zvýšené bezpečnostné opatrenia, ako zákaz fotografovania atď., a znížená maximálna rýchlosť vlakov na 160 km/h. Cesta “pod morom” trvá cca 35 minút. Doprava cestujúcich je zabezpečovaná vysokorýchlostnými vlakmi TGV Eurostar a vlakmi na prepravu automobilov a autobusov Shuttle.
1987 – k stanici Mir odštartovala loď Sojuz TM-2.  Bol to druhý let k Miru.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments