Nemecký astronaut spojil do jedného videa tisícky fotografií, ktoré nasnímal počas svojej misie na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) a vytvoril tak vianočný darček pre všetkých milovníkov vesmíru. Šesť minútový videoklip zachytáva krásu planéty Zem pri pohľade z obežnej dráhy.
Astronaut Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a hviezda sociálnych sietí Alexander Gerst sa vrátil zo šesťmesačnej misie na Medzinárodnej vesmírnej stanici, kde sa pomedzi jeho ďalšie povinnosti venoval aj nafoteniu 12.500 fotografií Zeme a vesmíru.
Na fotografiách je zachytená Mliečna dráha, polárna žiara, blesky, mestá v noci a blikajúce svetlá kopírujúce koryto rieky Níl v Egypte.
Medzi vrcholy videa patrí uchopenie kozmickej lode Cygnus pomocou robotického ramena (01:35) a jej následné uvoľnenie pred spiatočnou cestou (04:50).
Gerst zdieľal na sociálnej sieti Twitter množstvo obrázkov už v priebehu posledného roka, počas jeho pobytu na palube ISS, ale až spoločné zhliadnutie záberov v Ultra HD kvalite dokáže naozaj sprostredkovať pocity astronautov, ktoré často opisujú pri pobyte vo vesmíre.
4 Months in orbit. Feels like a second #home now. #ISS #BlueDot pic.twitter.com/hMaszthJQ8
— Alexander Gerst (@Astro_Alex) 30. Září 2014
“Pri pohľade z diaľky je naša planéta len modrá bodka, krehká kozmická loď pre ľudstvo” uviedol Gerst v písomnom vyhlásení. “Musíme pochopiť vesmír, v ktorom žijeme, chrániť náš domov”.
The #Nile river sticks out even at night. #BlueDot pic.twitter.com/AqPs4qruuo — Alexander Gerst (@Astro_Alex) 16. Říjen 2014
Gerst je geofyzik a vulkanológ. Počas šiestich mesiacov na palube ISS spolu s piatimi inžiniermi vykonali 40 rôznych pokusov z oblasti fyziky materiálov, fyziológie človeka, radiačnej biológie, solárneho výskumu, biotechnológie, fyziky tekutín a astrofyziky, rovnako ako demonštrácie technológie.
When I lie in my sleep station, my head is only 20 cm from the base of the robotic arm in this picture. #aurora pic.twitter.com/FnGYOYIy0g
— Alexander Gerst (@Astro_Alex) 26. Říjen 2014
Misia bola nazvaná Modrá bodka (Blue dot) potom, čo americký astronóm Carl Sagan po zhliadnutí fotografie zhotovenej sondou Voyager zo vzdialenosti šesť miliárd km od našej planéty, opísal vzdialenú Zem ako “bledo modrú bodku”.