VIAC AKO 600 TISÍC SÝRČANOV SA OD ZAČIATKU ROKA VRÁTILO DO SVOJICH DOMOVOV

0
317
Mladí Sýrčania v uliciach Aleppa, foto: Pierre Le Corf, zdroj: facebook

Rastúci počet Sýrčanov, ktorí museli utiecť pred vojnou, sa vracia do svojich domovov. Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) to bolo v priebehu prvých siedmich mesiacov tohto roka 602 759 obyvateľov.

Migračná agentúra OSN tvrdí, že počet je porovnateľný s počtom navrátilcov za celý predchádzajúci rok 2016.

Sýrska vláda zdôrazňuje, že ľudia prichádzajú domov, správy NPR Ruth Sherlock a štátne médiá uverejňujú fotografie a video zábery z týchto návratov.

Počet vysídlených ľudí je však v tomto roku stále vyšší ako počet tých, ktorí sa vrátili do svojich domov. IOM odhaduje, že ide o 808 661 vysídlených obyvateľov, mnohí z nich po druhý alebo tretíkrát. Celkovo viac než 6 miliónov ľudí ostáva v súčasnosti stále presídlených v rámci krajiny. (Možno predpokladať, že najväčšie percento presídlených v tomto roku tvoria práve členovia teroristických skupín, rebeli, ich rodinní príslušníci a sympatizanti, ktorí boli v rámci ustanovenia tzv. bezpečnostných zón a vyjednaného prímeria v rôznych regiónoch Sýrie, prevezení vládnymi jednotkami do provincie Idlib., pozn.prekladateľa)

Väčšina tých, ktorí sa vrátili domov – 84 percent – bolo presídlených v rámci Sýrie, ďalší sa vrátili spoza hraníc, hlavne z Turecka, Libanonu, Jordánska a Iraku.

Migračná agentúra konštatuje, že ich návrat “bol prevažne spontánny, no nie nevyhnutne dobrovoľný, bezpečný alebo trvalo udržateľný” a dodáva, že “v súčasnosti nie je možné celkovo vyhodnotiť kontext trvalého riešenia”.

Dôvody obyvateľov k návratu sú podľa správy IOM tieto:
  • 27 percent uviedlo, že sa vracajú kvôli ochrane svojho majetku.
  • 25 percent uviedlo, že je to preto, že sa situácia v oblasti, v ktorej sa nachádzajú, zlepšila.
  • 14 percent uviedlo, že to bolo preto, že sa situácia v oblasti, kam utiekli, zhoršila.
  • 11 percent uviedlo, že je to kvôli “sociálnym a kultúrnym otázkam, ako sú domorodé väzby, politická príslušnosť alebo akákoľvek iná prekážka, ktorá zabraňuje ich integrácii v oblasti vysídlenia”.
  • 11 percent uviedlo, že to bolo kvôli zlepšeniu bezpečnostnej situácie v oblasti, do ktorej sa chceli vrátiť.

Takmer všetci navrátilci – 97 percent – sa mohli vrátiť do svojich domovov, zvyšné 3 percentá žijú nateraz v prenájme, v opustených alebo prenajatých ubytovacích zariadeniach alebo v neformálnych osadách. Kým 83 percent týchto obyvateľov má prístup k potravinám, len 41 percent má prístup k vode a 39 percent k zdravotnej starostlivosti, a to kvôli vojnou zničenej infraštruktúre krajiny.

 

ZDROJnpr.org
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments