73% OBYVATEĽOV SRBSKA JE PROTI VSTUPU ICH KRAJINY DO NATO

0
229
Zdroj foto: cesid.org

Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky Centra pre slobodné voľby a demokraciu (Centar za slobodne izbore i demokratiju – CeSID) si polovica občanov Srbska myslí, že ich krajina by sa mala pripojiť k EÚ, zatiaľ čo 37 percent je proti vstupu Srbska do EÚ. Proti členstvu v NATO sa vyjadrilo 73 percent Srbov.

Programový riaditeľ CeSID-u Đorđe Vuković na tlačovej konferencii povedal, že v porovnaní s predchádzajúcimi prieskumami sa výrazne zvýšil počet tých, ktorí sú proti vstupu do EÚ. Ako ďalej uviedol, v roku 2011 podporilo členstvo v EÚ 62 percent občanov a v roku 2013 66 percent.

Z júnovoho prieskumu taktiež vyplynulo, že v Srbsku klesá aj podpora pre vstup do NATO. Ako uviedol Vuković, zatiaľ čo v aktuálnom prieskume bolo 73 percent proti vstupu a 12 percent sa domnievalo, že Srbsko by malo byť členom tejto vojenskej aliancie, v roku 2012 bolo proti vstupu do NATO 65 percent a začlenenie Srbska do NATO podporovalo 25 percent populácie.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Terénny prieskum CeSID-u, ktorý je podporovaný americkou vládnou agentúrou USAID (The United States Agency for International Development) sa realizoval na reprezentatívnej vzorke 1000 dospelých respondentov a ukázal aj pokles dôvery Srbov v štátne inštitúcie.

Podľa najnovšieho prieskumu dôveruje vláde 31 percent, prezidentovi republiky 27 percent, parlamentu 20 percent a politickým stranám 7 percent respondentov.

Veľkú dôveru v Srbsku podľa medializovaného prieskumu nepožívajú ani médiá a mimovládne organizácie, ktorým dôveruje 13 resp. 12 percent respondentov.

V Srbsku poklesla aj dôvera armáde. Vuković uviedol, že v marcovom prieskume dôverovalo armáde Srbska 58 percent občanov a v júnovom prieskume 50 percent.

Výkonný riaditeľ CeSID-u Bojan Kačar uviedol, že 40 percent opýtaných je pripravených osobne sa zapojiť do riešenia problémov a 26 percent opýtaných neverí, že môže prispieť k riešeniu problémov.

Podľa Kačara je stále vysoký volebný aktivizmus, pričom upozornil na skutočnosť, že 56 percent respondentov uviedlo, že k voľbám chodia pravidelne a 26 percent uviedlo, že sa zúčastnili na väčšine volieb.

Prieskum “Aktivizmus v Srbsku” bol vykonaný 10. – 20. júna.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments