ABSURDNÁ REVÍZIA HOLOKAUSTU – MÔŽU ZAŇ PALESTÍNČANIA?

0
557

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je známy nielen pre svoje nuansy, no jeho ignorovanie historických faktov nadobudlo nový rozmer, keď vo svojom prejave na Svetovom kongrese sionistov v Izraeli povedal, že nacistický vodca Adolf Hitler v skutočnosti nechcel vyhladiť Židov, kým ho palestínsky náboženský vodca nepresvedčil inak. Toto sú slová izraelského premiéra:

“Môj dedko prišiel do tejto krajiny v roku 1920, pristál v Jaffe a veľmi krátko po príchode, šiel do imigračného úradu v Jaffe. O pár mesiacov neskôr bol vypálený nájazdníkmi. Títo útočníci, arabskí útočníci, zavraždil niekoľko Židov, vrátane nášho slávneho spisovateľa Brennera. A tento útok a iné útoky na židovské obce v roku 1920, 1921, 1929, sa začali prostredníctvom výzvy Veľkého muftiho Jeruzalema Amína al-Husajního, ktorý bol neskôr stíhaný za vojnové zločiny v Norimberskom procese, pretože mal hlavnú úlohu v podnecovaní konečného riešenia. On odletel do Berlína. V tej dobe Hitler nechcel vyhladiť Židov, chcel vyhnať Židov. A Veľký Amin al-Husseini šiel k Hitlerovi a povedal: “Ak ich vyženiete, prídu všetci sem.” “Tak čo mám s nimi robiť?” spýtal sa (Hitler). Povedal: “Spáľte ich”.

Proti takejto revízií dejín sa okamžite ohradili nielen Palestínčania a aktivisti, ale aj mnohí izraelskí predstavitelia a historici.

Opozičný líder Herzog napísal na svojej stránke na Facebooku: “Toto je nebezpečné historické skreslenie a žiadam Netanjahua aby ho okamžite opravil, pretože minimalizuje holokaust, nacizmus a … Hitlerov podiel v hroznej katastrofe našich ľudí.” Dodal, že Netanjahuove výroky hrajú do karát popieračom holokaustu. “Syn historika musí byť v histórii presný,” napísal Herzog. “Netanjahu zabudol, že nie je len predseda vlády Izraela, ale aj ministerský predseda vlády židovského národa.”[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Predseda Sionistického zväzu Itzik Shmuli tiež vyzval Netanjahua ospravedlniť sa obetiam holokaustu. “Je to obrovská hanba, keď je premiér židovského štátu v službách popieračov holokaustu,” povedal. “Nie je to prvýkrát, čo Netanjahu skresľuje historické fakty, ale lož takéhoto rozsahu je prvá.”

Historici dodávajú, že Veľký Amin al-Husseini sa stretol s Hitlerom v novembri 1941, no už v marci toho istého roku Hitler otvorene hovoril o potrebe vyhladiť židovsko-boľševickú elitu a tejto úlohy sa mal chopiť Heinrich Himmler. Výraz “kompletné riešenie židovskej otázky” bol poprvýkrát prednesený nacistickým vodcom Hermannom Göringom, ktorý poveril touto úlohou generála SS Reinharda Heydricha 31. júla 1941. Systematické zabíjanie tak začalo v Poľsku v rámci tzv. operácie Reinhard v októbri 1941.

Je smutnou iróniou, že Netanjahu skresľuje históriu holokaustu, aby presunul vinu na Palestínčanov, no v kontexte jeho politiky to dáva zmysel. Cieľom Netanjahua je poprieť Palestínčanom akékoľvek práva a tvrdiť, že sú jednoducho poháňaní iracionálnou nenávisťou voči Židom – takáto forma podnecovania, ktorá presúva vinu z nacistov na Palestínčanov je presne v súlade s jeho politickou líniou.

ZDROJalternet.org
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre