AFGANISTAN ZAKÁZAL HRAČKÁRSKE ZBRANE

1
1161
Ilustračné foto (Joe Loong/flick.com, (CC BY-SA 2.0))

Ako v utorok oznámilo afgánske ministerstvo vnútra, vláda Afganistanu vydala zákaz na hračkárske zbrane.

Hovorca ministerstva vnútra Sediq Sediqqi počas tlačovej konferencie uviedol, že bezpečnostné sily nielen že budú zamedzovať predávaniu a nakupovaniu hračkárskych zbraní, ale budú tiež takéto hračky z obchodov zabavovať a ničiť ich.

Ako ďalej uviedol, bezpečnostné sily vynaložia všetko úsilie na to, aby deťom do budúcnosti v používaní hračkárskych zbraní počas sviatku Eid al-Adha aj akýchkoľvek iných sviatkov zabránili.

Tento krok prichádza po tom, ako kvôli výstrelom z hračkárskych zbraní utrpeli zranenia desiatky osôb.

Iba v hlavnom meste Kábul bolo počas troch dní  sviatku Eid ul-Filtr zaregistrovaných 116 zranených ľudí.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Hračkárske zbrane sú väčšinou dovážané zo susedného Pakistanu. Spoločnosti produkujú najnovšie modely zbraní. Niektoré z nich sú kópie amerických zbraní.

Hračkárske zbrane, ktoré strieľajú gumové alebo plastové guličky sú medzi afgánskymi deťmi veľmi populárne a ich predajnosť dosahuje vrchol zvyčajne počas osláv Eid al-Fitr.

Používanie zbraní počas rozruchu alebo osláv je v Afganistane súčasťou kultúry. Z miest sa táto kultúra pomaly vytráca, ale na vidieku stále existuje.

Afganská vláda sa snaží znížiť vplyv týchto hračiek na mládež. “Je to pozitívny krok, ktorý pomôže tomu, aby deti potom ako vyrastú nebrali do rúk skutočné zbrane,” napísal na sociálnej sieti Facebook Abdul Shaheed. “Militantnosť a vojna podporovala brutálnu kultúru násilia v našej spoločnosti, ktorá má vplyv na deti.”

Veľká časť afganskej mládeže minie “Eidi,” t.j. tradičné vreckové rozdávané dospelými deťom počas sviatkov Eid na kúpu falošných zbraní, vrátane imitácií kalašnikovov a falošných pištolí.

1
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
1 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
1 Autori komentárov
Kolonizácia Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
Kolonizácia
Nezareg.
Kolonizácia

AFGANISTAN ZAKÁZAL HRAČKÁRSKE ZBRANE, deti sa môžu hrať už len zo skutočnými :)