Ak neberieme do úvahy vodné výpary, potom medzi štyri hlavné skleníkové plyny patria oxid uhličitý (CO2), metán (CH4), oxid dusný (N2O) a halokarbóny, tiež nazývané aj CFCs (plyny obsahujúce fluór, chlór a bróm). Doba prítomnosti týchto plynov v atmosfére – bližší popis (v slovenčine) je tu – sa rôzni, od mesiacov až po milénia, preto aj vplývajú na klímu odlišne.
Najťažšie sa určuje životnosť CO2 – ide o najvýraznejší človekom vytvorený skleníkový plyn, pretože do procesu jeho odstránenia z atmosféry vstupuje niekoľko faktorov. Niečo medzi 65 – 80% CO2, ktorý sa uvoľní do atmosféry, sa rozloží v atmosfére v rozmedzí 20 – 200 rokov. Zvyšok sa postupne odstráni pomalými procesmi, ktoré trvajú aj niekoľko stoviek tisíc rokov, vrátane chemických poveternostných vplyvov a skalných útvarov. To znamená, že CO2 v atmosfére môže ovplyvňovať klímu aj tisícky rokov.
Metán, naopak, sa z atmosféry vylúči chemickou reakciou, pričom v atmosfére ostáva zhruba 12 rokov. No aj keď jeho polčas rozpadu je pomerne krátky v porovnaní s CO2, je o to silnejší.
Oxid dusný zaniká v stratosfére, ale z atmosféry sa vylúči omnoho pomalšie ako metán – trvá mu to zhruba 114 rokov.
Zlúčeniny obsahujúce chlór a/alebo fluór (CFCs HCFS, HFCs, PFCs) obsahujú aj veľký počet ďalších chemikálií, pričom každá z nich zotrváva v atmosfére rôzne dlho – rozpätie sa pohybuje od jedného roku až po niekoľko tisícročí. IPCC publikoval dokonca aj komplexný zoznam rôznych CFCs a ďalších atmosférických plynov a ich životnosť v atmosfére.
Vodná para je veľmi účinný pohlcovač tepelnej energie zo vzduchu, ale nezhromažďuje sa v atmosfére rovnakým spôsobom ako ostatné skleníkové plyny. To má za následok jej veľmi krátku životnosť v atmosfére, rádovo len niekoľko dní, pretože sa rovnako rýchlo ako dážď či sneh odstráni z atmosféry. Množstvo vodnej pary, ktoré môže atmosféra udržiavať, sa zvyšuje s oteplením atmosféry, takže skleníkové vlastnosti vodných pár sa zvyčajne považuj za súčasť cyklu spätnej väzby a nie za priamu príčinu klimatickej zmeny.
“Dobra prítomnosti týchto plyny” – vidim, ze autor clanku si to po seba aj precital. Smutne…
A inak samotny clanok stoji za hovno a z vyberu slov je zrejme, ze autor nema velke tusenie, o com pisal – opat smutne.
Autori, ktorí prispievajú na týchto stránkach, nie sú za svoju činnosť platení, takže občasná chyba sa vyskytnúť môže, ale nečakám osobne nič iné od ľudí, ktorí len kritizujú.
P.S.
Článok je preklad. Ale ak si myslíte, že vy to viete lepšie preložiť, nech sa páči. Pustite sa do toho :)
Takze Vy ich este budete aj obhajovat, hej? Smutne…
Kritika je dobra vec. Vazte si ju. Iste, ze to viem lepsie prelozit. A dokonca by som si to vedel aj po sebe precitat, predtym ako to niekde zavesim, na rozdiel od tohto autora. Ale urcite nebudem pisat a prekladat nieco, do coho sa nevyznam – ako autor toho chabeho prekladu. A argumentacia tym, ze autori nie su za svoju cinnost plateni, tu neobstoji. Tak nech to potom radsej ani nerobia. Lebo ako pisat (a mne je uplne jedno, ci je autor za to plateny, alebo nie), ze “Dobra prítomnosti týchto plyny”, je smutna a kontraproduktivna cinnost. Povedzte mi, aky… Zobraziť viac >>
来了一次又一次,总是情不自已!