AKO DLHO ZOSTÁVAJÚ SKLENÍKOVÉ PLYNY PRÍTOMNÉ V ATMOSFÉRE?

5
150

Ak neberieme do úvahy vodné výpary, potom medzi štyri hlavné skleníkové plyny patria oxid uhličitý (CO2), metán (CH4), oxid dusný (N2O) a halokarbóny, tiež nazývané aj CFCs (plyny obsahujúce fluór, chlór a bróm). Doba prítomnosti týchto plynov v atmosfére – bližší popis (v slovenčine) je tu – sa rôzni, od mesiacov až po milénia, preto aj vplývajú na klímu odlišne.

Najťažšie sa určuje životnosť CO2 – ide o najvýraznejší človekom vytvorený skleníkový plyn, pretože do procesu jeho odstránenia z atmosféry vstupuje niekoľko faktorov. Niečo medzi 65 – 80% CO2, ktorý sa uvoľní do atmosféry, sa rozloží v atmosfére v rozmedzí 20 – 200 rokov. Zvyšok sa postupne odstráni pomalými procesmi, ktoré trvajú aj niekoľko stoviek tisíc rokov, vrátane chemických poveternostných vplyvov a skalných útvarov. To znamená, že CO2 v atmosfére môže ovplyvňovať klímu aj tisícky rokov.

Metán, naopak, sa z atmosféry vylúči chemickou reakciou, pričom v atmosfére ostáva zhruba 12 rokov. No aj keď jeho polčas rozpadu je pomerne krátky v porovnaní s CO2, je o to silnejší.

Oxid dusný zaniká v stratosfére, ale z atmosféry sa vylúči omnoho pomalšie ako metán – trvá mu to zhruba 114 rokov.

Zlúčeniny obsahujúce chlór a/alebo fluór (CFCs HCFS, HFCs, PFCs) obsahujú aj veľký počet ďalších chemikálií, pričom každá z nich zotrváva v atmosfére rôzne dlho – rozpätie sa pohybuje od jedného roku až po niekoľko tisícročí. IPCC publikoval dokonca aj komplexný zoznam rôznych CFCs a ďalších atmosférických plynov a ich životnosť v atmosfére.

Vodná para je veľmi účinný pohlcovač tepelnej energie zo vzduchu, ale nezhromažďuje sa v atmosfére rovnakým spôsobom ako ostatné skleníkové plyny. To má za následok jej veľmi krátku životnosť v atmosfére, rádovo len niekoľko dní, pretože sa rovnako rýchlo ako dážď či sneh odstráni z atmosféry. Množstvo vodnej pary, ktoré môže atmosféra udržiavať, sa zvyšuje s oteplením atmosféry, takže skleníkové vlastnosti vodných pár sa zvyčajne považuj za súčasť cyklu spätnej väzby a nie za priamu príčinu klimatickej zmeny.

5
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
2 Diskusné vlákna
3 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
3 Autori komentárov
MATEJ KOTIANJx1138www.mayileju.com Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
Jx1138
Nezareg.
Jx1138

“Dobra prítomnosti týchto plyny” – vidim, ze autor clanku si to po seba aj precital. Smutne…
A inak samotny clanok stoji za hovno a z vyberu slov je zrejme, ze autor nema velke tusenie, o com pisal – opat smutne.

www.mayileju.com
Nezareg.

来了一次又一次,总是情不自已!