AKTIVISTI VO VEĽKEJ BRITÁNII ODMIETLI NÁVRH POLÍCIE “PLATIŤ ZA PROTESTY”

0
74
Ilustračné foto (Foto: Dave Parry - Flickr: Dave Parry. Licensed under CC BY-ND 2.0)

Množstvo aktivistických hnutí vo Veľkej Británii, vrátane tých, ktoré sú zodpovedné za organizáciu blížiacich sa demonštrácií v Londýne  oznámilo, že za riadenie dopravy počas ich protestov platiť nebudú.[sociallocker]

Dvanásť aktivistických skupín vyhlásilo, že nebudú platiť za to, čo považujú za svoje právo. Vyhlásenie prichádza potom, ako metropolitná polícia organizátorov demonštrácií informovala, že si na dohliadanie nad svojimi prostestami budú musieť zabezpečiť súkromnú spoločnosť.

Polícia organizátorov oboznámila so skutočnosťou, že si pre svoje plánované demonštrácie budú musieť zabezpečiť financovanie riadenia dopravy, vrátane opatrení, ako sú uzávierky ciest, bariéry a obslužný personál. V minulosti tieto úlohy zabezpečovala polícia.

“Veríme, že akákoľvek požiadavka na zaplatenie predstavuje neprijateľné obmedzenie práva na protest. Odmietame návrhy, na základe ktorých by mali organizátori protestov platiť súkromné firmy, aby plánovali, alebo realizovali riadenie dopravy. Preto budeme aj naďalej organizovať a podporovať verejné protesty rovnakým spôsobom, ako tomu bolo aj v minulosti, bez platenia za riadenie dopravy” uvádza sa vo štvrtkovom vyhlásení aktivistov.

Spomínanú dvanástku tvoria nasledujúce organizácie: Campaign Against Climate Change, Million Women Rise, Palestine Solidarity Campaign, Stop the War Coalition, the People’s Assembly Against Austerity, Campaign for Nuclear Disarmament, Student Assembly, 350.org, British Muslim Initiative, Friends of the Earth, Defend the Right to Protest, Stand Up To Racism and Unite Against Fascism.

Dve z nich, Million Women Rise (MWR) a Campaign Against Climate Change (CACC) pripravujú demnoštrácie na 7. marca.

Predstavitelia CACC boli informovaní, že za účelom legálneho pokračovania protestu musia zabezpečiť bezpečnosť a riadenie dopravy od súkromných firiem. Na ich demonštrácii sa očakáva účasť okolo 20 tisíc ľudí, čo si bude vyžadovať viaceré opatrenia, avšak ich požiadavka na plán riadenia dopravy, s ktorou oslovili políciu, bola zamietnutá.

Rovnakú skúsenosť má aj organizácia MWR, ktorej polícia oznámila, že ak chcú pokračovať v plánovanom pochode, budú si musieť zabezpečiť vlastnú súkromnú bezpečnostnú firmu a formulovať plán na uzavretie ciest. Takéto opatrenia by podľa vyjadrenia organizátorov stáli minimálne 10 000 libier.

Chris Nineham z organizácie Stop the war uviedol: “Ešte pred historickým pochodom proti vojne v Iraku v roku 2003, na ktorom sa zúčastnili 2 milióny osôb nám polícia povedala, že nemôžeme ísť do Hyde Parku, pretože by sme poškodili trávu. Hnutia, ako je aj to naše, musia aj naďalej odmietať tieto snahy obmedziť protesty. Protest je nevyhnutnou súčasťou demokratickej politiky. “

Polícia argumentuje, že na spomínaných podujatiach sa neočakáva páchanie zločinov a preto na nich asistencia polície nie je potrebná. Príslušník polície Colin Morgan povedal: “V tomto prípade nejde o vyberania poplatkov za služby polície, ale skôr o to, že polícia odmieta použiť verejnú peňaženku na vypracovanie plánu riadenia dopravy, alebo dozeranie na súkromnú akciu.”

Na stranu usporiadateľov protestov sa medzičsom postavila aj široká verejnosť, pričom petíciu s názvom “Zastavte privatizáciu protestov”, ktorou občania vyzývajú políciu na podporu práva britských občanov k demokratickému vyjadrovaniu sa a k ukončeniu privatizácie protestov, podpísalo už viac ako 60 000 ľudí.  [/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre