AKÝ ZMYSEL TO MALO?

1
633
Zdroj foto: facebook.com/NarodnyPochodZaZivot

Spoločne s desiatkami tisíc ďalších som sa zúčastnil tzv. Národného pochodu za život. Zúčastnil ako zúčastnil, bol som nablízku. Neodvažujem sa síce „streliť“ presný počet účastníkov, môžeme však predpokladať, že ich bolo cca. 50 000. O to viac zamrzí výstup akcie. Žiaden totiž nie je.

Vyzeralo to tak, akoby si kresťania, obzvlášť katolíci, prišli spraviť do Bratislavy taký svoj malý slovenský Svetový deň mládeže. Rodičia s deťmi a dôchodci. Balóniky a letáčiky, floskuly a gýče. Program nehodný celonárodného zhromaždenia, ktoré by si malo hrdo a drzo diktovať z pozície 50 000 zástupu svoje jasné a neochvejné požiadavky smerom k vláde Smeru.

Interrupcie a eutanázie nie sú už dávno žiadnou témou, súčasný stav je pevne zakonzervovaný a len ťažko s ním niekto pohne na jednu, či druhú stranu. Liberálnu, či konzervatívnu. Eutanázie sú mimo zákon a interrupcie povolené za jasných podmienok. Tak načo toľko povyku? To nemáme iné problémy, ktoré kvária nielen kresťanov, ale všetkých bez rozdielu? Nie je možné vymyslieť jasné a zrozumiteľné, predovšetkým ekonomické požiadavky?

Nikoho z klerikov očividne ani len nenapadlo, že reálne problémy, s ktorými sa potykáme, sú úplne odlišného charakteru. Z pevnosti svojich farností, odetí celibátom, pochopiteľne uvažujú úplne inak. Materské a rodičovské dávky, príspevky pri narodení dieťaťa, prídavky na deti, rodičovské príspevky, príspevok na starostlivosť o dieťa, minimálna mzda, to sú reálne problémy slovenských domácností. Požiadavky mali byť koncipované týmto smerom. Prirodzene navýšiť almužny a upraviť podmienky, za ktorých sa dostávajú. A čo ultraliberálna výchova? Čo únosy detí sociálnymi službami pod rôznymi zámienkami?

Namiesto toho sme počuli trápnu „zábavnú“ show spojenú s mlátením prázdnej slamy. A samozrejme jemné „mámenie utečeneckej nôty“, veď pápež František „zatrúbil“ – utečenci do každej farnosti. Koľko farností na Slovensku jeho výzvu počúvlo? Koľko kňazov tak reálne spraví? Ak aspoň 5%, tak pôjde o obrovský úspech.

Na stránkach pochodu sa nedozvieme nič konkrétne: „Pochodom chceme vyjadriť…“ „Týmto pochodom pokojne vyjadrujeme…“ „Misiou Národného pochodu za život je na celoslovenskej úrovni a verejným spôsobom vyjadriť…“

Úprimne povedané, nikoho nezaujíma, čo sa kto snaží vyjadriť a politikov zaujíma iba to, čo sa po nich žiada a akoby sa mohli zapáčiť voličom. Omnoho menšie pochody a zhromaždenia dosiahli omnoho viac. Nedivme sa však, keď hlavným iniciátorom a organizátorom Národného pochodu za život je Konferencia biskupov Slovenska. Pochod za život nedosiahol nič, kompletne ho odignoroval aj tretí sektor, ktorý sa obyčajne postaví do tvrdého protiútoku. Asi zmena stratégie a nutné podotknúť, že veľmi účinná. Jedinú kontroverziu vzbudil už klasicky Denník N, ktorý sa snažil znížiť počty účastníkov pochodu, naopak organizátori sa pochopiteľne snažili svoje počty navýšiť.

„Charakter pochodu je radostný, plný sviežosti, vitality, empatie a úcty voči každému“? Mal byť, ale nebol. Išlo skôr o umieračik, „Národný pochod smrti“. Popri samotnej téme interrupcií a eutanázie (radostne neznejú) sa na akcii pokúsili zviesť aj menšie národné orientované politické strany, taktiež neúspešne. Až a ak sa bude konať tretí Národný pochod za život, či v Košiciach, alebo v Bratislave, mohol by byť niečim viac, než len stretnutím sa a poklábosením. Mohol by sa konečne obuť svojimi desiatkami tisíc účastníkov do problémov, ktoré trápia všetkých a ktoré by sa mohli vďaka nemu aspoň čiastočne „poriešiť“. Potenciál na to rozhodne má, len ho netreba premrhať.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

1
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Stn

Alebo ako si Tonko potreboval kopnúť. Že národný pochod smrti. úbohá konštrukcia zarytého nepriateľa RKC.