ALEPPO – ÚTRAPY A VZOSTUP NAJVÄČŠIEHO INDUSTRIÁLNEHO MESTA BLÍZKEHO VÝCHODU

0
316

Dokument britského novinára Thomasa Duggana žijúceho v Sýrii, o vojne zničenom Aleppe, ktoré bolo životnou tepnou celej krajiny. Toto mesto, kde fungovalo 35-tisíc oficiálnych a ďalších 35-tisíc neoficálnych tovární a výrobní, bolo najindustriálnejším mestom na Blízkom Východe. Priemysel, ktorý tu fungoval poskytoval prácu 1 miliónu obyvateľov, z toho 800-tisíc pracovalo v súkromnom sektore. “Keď chcete zničiť krajinu, musíte zničiť jej priemysel,” hovorí Fares Shehabi, starosta Aleppa. Zničených bolo 15 priemyselných zón. Prvou vlnou terorizmu boli násilní vandali, ktorí nútili pracovníkov do štrajkov a obchodníkov zatvárať továrne. V roku 2012 už začali pod heslami revolúcie obsádzať priemyselné zóny členovia tzv. Slobodnej sýrskej armády (FSA) a započalo veľké vykrádanie tovární. Postupne  prichádzali aj ďalšie džihádistické gangy ako al Nustra a Daeš. Turecko obchodovalo s týmito skupinami a vysielalo vlastných ľudí, aby demontovali technické zariadenie v továrňach Aleppa. “Išlo o systematické znásilnenie sýrskeho priemyslu”, ktorý sa preniesol do Turecka. Išlo o organizované pirátstvo pod dohľadom tureckých orgánov. Nekradlo sa však len technické vybavenie, ale aj poľnohospodárske produkty, bavlna, ropa, ale aj vzácne historické artefakty. Na oplátku, poskytovalo Turecko tzv. rebelom podporu, vrátane zbraní i mediálnej záštity. Džihádisti zabili počas okupácie mesta vyše 11-tisíc civilistov. Aleppo bolo zničené do základov budov, ale nie duchom. Mesto po oslobodení sýrskou armádou pomaly vstáva z popola, ľudia začínajú opäť vyrábať produkty a obchodovať, no vďaka západnému embargu a sankciám, nemajú výrobcovia a obchodníci prístup k pohonným hmotám, ale ani k medzinárodnému trhu. Na čo v konečnom dôsledku doplácajú samotní Sýrčania, už tak ťažko skúšaní šesť rokov trvajúcou vojnou.

Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na