AMERIČANIA PREDPOVEDAJÚ ĎALŠÍ CHEMICKÝ ÚTOK V SÝRII A ASADOVI SĽUBUJÚ TVRDÚ ODVETU, NAHRÁVAJÚ TAK TERORISTOM

0
408
Veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN Nikki Haley s "dôkazmi" o použití chemických zbraní, zdroj: youtube

Predstavitelia Spojených štátov vopred obvinili sýrskeho prezidenta Asada z predpovedaného chemického útoku, ktorý údajne pripravuje a pri ktorom mu majú asistovať Irán a Rusko.

Vyzerá to, akoby sa Biely dom z posledných síl snažiť získať prevahu nad postupujúcim sýrskym vojskom a motivoval teroristické skupiny, vrátane al-Kájdy a Daešu, aby využili ponúknutú šancu a zinscenovali falošný chemický útok, z ktorého je už vopred obvinený Asadov režim.

Nech sa to zdá akokoľvek šialené, skutočne sa to deje …

Biely dom vydal v pondelok v noci strohé varovanie sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, tvrdiac, že Američania disponujú “potenciálnymi” dôkazmi o tom, že v Sýrii sa pripravuje ďalší útok chemickými zbraňami.

V desivom vyhlásení vydanom bez akýchkoľvek podporných dôkazov, uvedenia zdrojov a ďalších vysvetlení, tlačový tajomník Sean Spicer povedal, že USA “identifikovali potenciálne prípravy na ďalší útok chemickými zbraňami Asadovým režimom, ktorý by pravdepodobne viedol k masovej vražde civilistov, vrátane nevinných detí”.

Spicer dodal, že tieto aktivity sú podobné prípravám, ktoré boli prijaté pred údajným útokom z apríla 2017, ktorý v Chán Šajchún zabil desiatky mužov, žien a detí. Zároveň varoval, že ak “pán Asad prevedie ďalší masový vražedný útok pomocou chemických zbraní, on a jeho armáda zaplatia vysokú cenu.”

Po Spicerovom vyhlásení sa jednoznačne vyjadrila aj veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN, Nikki Haley, keď na Twitteri napísala: “Z akékoľvek ďalších útokov na obyvateľov Sýrie bude zodpovedný Asad, ale aj z Rusko a Irán, ktorí ho podporujú pri zabíjaní jeho vlastného ľudu.” Bezprostredne po chemickom útoku v Chán Šajchún, obvinila Haley na pôde OSN zo zámerného činu Asadov režim, podporným dôkazom pre jej tvrdenia mali byť fotky mŕtvych detí, ktoré držala v rukách.

Viacero nezávislých novinárov, analytikov a aktivistov označilo vyhlásenie Bieleho domu za jasnú vojnovú propagandu a vyjadrilo znepokojenie nad tým, že týmto spôsobom americká vláda nahráva práve teroristickým skupinám, ktoré sú vďaka ofenzíve sýrskej armády na ústupe vo všetkých častiach krajiny a mohli by túto šancu využiť na oslabenie sýrskych vládnych síl, ktorým Západ v prípade chemických útokov, hrozí odvetou.

Britský novinár žijúci v Damašku Tom Duggan sa k obvineniam z Washingtonu na sociálnej sieti vyjadril slovami:
“Sýrska vláda nikdy nepoužila chemické zbrane, mainstreamové média využili každú možnosť k šíreniu myšlienky, že vláda zabíja svojich ľudí s obscénnymi zbraňami, akými sú chemické zbrane. Všetky správy o tom, že chemické zbrane boli použité zvolenou sýrskou vládou boli opakovane vyvrátené, Trumpova “Červená čiara” nebola nikdy prekročená. Teraz keď sú tzv.umiernení rebeli na ústupe a čelia porážke, opäť sa zdvíha falošná vlajka, že prezident Bašár Al-Asad plánuje použiť chemické zbrane, čím Biely dom opätovne  povzbudzuje svojich tzv. umiernených rebelov, aby používali chemické látky na obyvateľov Sýrie. Ide len o ďalšiu výhovorku pre použitie rakiet Tomahawk a podporu svojich tzv. umiernených rebelov. Varovanie je krátke a chladné, hovorí sa v ňom, že Asad a jeho armáda zaplatí vysokú cenu. Implicitnou hrozbou smerovanej Trumpom Sýrii, dali Spojené štáty zelenú svojim rebelom, aby spôsobili ďalší chemický útok a obvinili z neho Asada, o čo sa opakovane snažia počas celého trvania vojny.
Pozri sme sa ale na fakty, Daeš a Al-Nusra rýchlo strácajú územia, Sýrska arabská armáda vyhráva vojnu konvenčným spôsobom. Len idiot by pri tomto stave, keď víťazí na všetkých frontoch, spôsobil chemický útok. No Biely dom tvrdí niečo iné, Sýria je ako domino, ktoré odmieta spadnúť, je to tŕň v päte Bieleho domu, pretože napriek všetkej nepriazni, Sýria vyhráva. Mainstreamové médiá nepochybne podporia predstavu, že prezident zabil vlastných ľudí chemickými zbraňami, aj keď sa podobné správy vždy preukázali ako nepravdivé. Napriek tomu nikdy, ani v novinách ani v televízii nikdy podobné tvrdenia nedementovali, ani jeden spravodajský kanál nikdy nepripustil, že sa mýlil. Mýlia sa preto, lebo načúvajú  nesprávnym ľuďom, počúvajú skupiny, ktoré majú svoj vlastný zámer. Takže keď Sýria samú seba “splynuje” a bude čakať na odvetný útok USA, opýtajte sa sami seba jedinú otázku: Prečo by sýrska vláda mala používať plynové a chemické zbrane, keď vyhráva konvenčným spôsobom boja a čelila by hnevu svetovej mienky? Napriek tomu Biely dom chce, aby ste mu verili.”

Zdá sa, že aj samotné Spojené štáty sú zaskočené postupom sýrskej armády, ktorá prevzala pod kontrolu značnú časť provincií Homs, Hamá, Aleppo, Palmýra, Damašk, Rakka, Daraa a po úspešných púštnych bojoch s bojovníkmi Daešu, dosiahla až k irackým hraniciam, čím izolovala Američanov a nimi podporovaných rebelov na púštnu oblasť pri jordánskych hraniciach, pri hraničnom meste Al-Tanf, kde si americká armáda, v rozpore s medzinárodným právom, vybudovala svoju základňu.

Zjavne znepokojení Američania podporujúc svoje zástupné sily v krajine, tzv. Sýrske demokratické sily, pravidelne útočia na postupujúcu sýrsku armádu a jej spojencov. Argumentom útokov na pozemné jednotky, ale aj nedávne zostrelenie sýrskej stíhačky zasahujúcej proti bojovníkom Daešu v Rakke, je podľa Američanov ochrana spojeneckých síl.

Tieto akcie však vyvolali ostrú kritiku Moskvy, ktorá odmietla jednostranné akcie Američanov a dala jasne na vedomie, že odteraz budú ruské systémy monitorovať všetky americké lietadlá v sýrskom vzdušnom priestore západne od Eufratu.

ZDROJtheduran.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments