AMERIČANIA A TURCI STOJA V SÝRII NA OPAČNÝCH STRANÁCH

0
505
ilustračná foto, autor: Todd Morris, zdroj: flickr.com

Nový vrchný veliteľ USA Stephen Townsend varovala Rusko, že Spojené štáty “sa budú brániť, ak sa budú cítiť ohrozené”, potom ako sýrske stíhačky nedávno bombardovali nepriateľské pozície neďaleko amerických pozícií v Sýrii.

“Už sme informovali Rusov, kde sa nachádzame. Odpovedali nám, že informovali aj sýrsku stranu a chcem len povedať, že sa budeme brániť, ak sa budeme cítiť ohrození.” povedal CNN nový vrchný veliteľ USA, sídliaci v Bagdade. Townsend prezradil aj ambiciózny cieľ, že ISIL bude porazený už v priebehu budúceho roka.

Americké sily v súčasnosti vojensky okupujú časť Sýrie, oficiálne na podporu kurdských síl bojujúcich proti teroristickej skupine Islamský štát.

Kapitán amerického námorníctva Jeff Davis uviedol, že USA zvýšili bojové letecké hliadky v tejto oblasti a tiež varujú Sýriu, že Amerika bude brániť koaličných vojakov. V oblasti, kde sýrske letectvo uskutočnilo svoj útok, sa nachádzalo aj malé americké komando, ktoré cvičilo tzv. Sýrske demokratické sily.

USA najprv kontaktovali Rusov, no Moskva poprela zodpovednosť za bombové útoky. Američania teda odovzdali varovanie Sýrii cez Rusko, že svojich vojakov ako aj partnerov budú chrániť. Davis dodal “Sýrskemu režimu by som odporúčal, aby nerobili veci, ktoré ich vystavujú riziku.” Americké stíhačky F-22 reagovali na incident, no v tom čase už sýrske SU-24 opúšťali oblasť a na rádiový kontakt nereagovali.

Americký prezident Barack Obama schválil nasadenie až 300 amerických špeciálnych jednotiek, aby pracovali so “sýrskymi demokratickými silami”, poskytovali im školenie a poradenstvo v boji proti ISIL. SDS združujú kurdské, arabské, asýrske, arménske, turkemnské a čerkézske milície v Sýrii.

Americká pomoc Kurdom a SDS prichádza v čase ochladnutia vzťahov s Tureckom a po nevydarenom puči proti Erdoganovej vláde. USA neoficiálne podporujú federalizáciu Kurdov, čo nevyhovuje nielen Turecku, ale je aj v rozpore so sýrskou ústavou. Kurdi sú zastúpení vo vláde v Damašku a majú polo-autonómne postavenie.

Vyhlásenie a hrozba zo strany USA v čase ofenzívy ruských a sýrskych síl v meste Aleppo vyvoláva špekulácie, či nejde defacto o vyhlásenie “bezletovej zóny” kdekoľvek, kde sa pohybujú americkí spojenci, ktorej účelom by mohlo byť aj zbrdenie postupu sýrskych vojsk proti rebelom.

 

Je otázne ako budú USA reagovať na novú hrozbu zo strany Turecka. V stredu 24. augusta totiž vnikli na územie Sýrie turecké pozemné aj vzdušné jednotky, ktorých úlohou je podľa Anakry oslobodenie mesta Jarablus z rúk Islamského štátu, ale aj zastavenie expanzie kurdských milícií v severnej Sýrii. Vpád vojska tiež otvoril koridory pre sýrskych opozičných bojovníkov podporovaných zo strany Turecka. Podľa vlády v Ankare je operácia aktom sebaobrany, v reakcii na ostreľovanie tureckých hraničných miest Islamským štátom, ako aj na čoraz častejšie samovražedné útoky na území Turecka.

 

http://russia-insider.com/en/politics/breaking-did-washington-just-declare-no-fly-zone-syria/ri16098
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3751999/We-defend-feel-threatened-commander-warns-Russia-fight-attack-near-American-forces-operating-Syria.html
http://www.ronpaulinstitute.org/archives/peace-and-prosperity/2016/august/21/us-warns-syrian-militaryagainst-operating-inside-syria/
http://www.fort-russ.com/2016/08/breaking-us-occupation-of-syria-now.html
https://www.theguardian.com/world/2016/aug/24/turkey-launches-major-operation-against-isis-in-key-border-town

ZDROJdailymail.co.uk
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments