AMERIČANIA A TURCI STOJA V SÝRII NA OPAČNÝCH STRANÁCH

0
486
ilustračná foto, autor: Todd Morris, zdroj: flickr.com

Nový vrchný veliteľ USA Stephen Townsend varovala Rusko, že Spojené štáty “sa budú brániť, ak sa budú cítiť ohrozené”, potom ako sýrske stíhačky nedávno bombardovali nepriateľské pozície neďaleko amerických pozícií v Sýrii.

“Už sme informovali Rusov, kde sa nachádzame. Odpovedali nám, že informovali aj sýrsku stranu a chcem len povedať, že sa budeme brániť, ak sa budeme cítiť ohrození.” povedal CNN nový vrchný veliteľ USA, sídliaci v Bagdade. Townsend prezradil aj ambiciózny cieľ, že ISIL bude porazený už v priebehu budúceho roka.

Americké sily v súčasnosti vojensky okupujú časť Sýrie, oficiálne na podporu kurdských síl bojujúcich proti teroristickej skupine Islamský štát.

Kapitán amerického námorníctva Jeff Davis uviedol, že USA zvýšili bojové letecké hliadky v tejto oblasti a tiež varujú Sýriu, že Amerika bude brániť koaličných vojakov. V oblasti, kde sýrske letectvo uskutočnilo svoj útok, sa nachádzalo aj malé americké komando, ktoré cvičilo tzv. Sýrske demokratické sily.

USA najprv kontaktovali Rusov, no Moskva poprela zodpovednosť za bombové útoky. Američania teda odovzdali varovanie Sýrii cez Rusko, že svojich vojakov ako aj partnerov budú chrániť. Davis dodal “Sýrskemu režimu by som odporúčal, aby nerobili veci, ktoré ich vystavujú riziku.” Americké stíhačky F-22 reagovali na incident, no v tom čase už sýrske SU-24 opúšťali oblasť a na rádiový kontakt nereagovali.

Americký prezident Barack Obama schválil nasadenie až 300 amerických špeciálnych jednotiek, aby pracovali so “sýrskymi demokratickými silami”, poskytovali im školenie a poradenstvo v boji proti ISIL. SDS združujú kurdské, arabské, asýrske, arménske, turkemnské a čerkézske milície v Sýrii.

Americká pomoc Kurdom a SDS prichádza v čase ochladnutia vzťahov s Tureckom a po nevydarenom puči proti Erdoganovej vláde. USA neoficiálne podporujú federalizáciu Kurdov, čo nevyhovuje nielen Turecku, ale je aj v rozpore so sýrskou ústavou. Kurdi sú zastúpení vo vláde v Damašku a majú polo-autonómne postavenie.

Vyhlásenie a hrozba zo strany USA v čase ofenzívy ruských a sýrskych síl v meste Aleppo vyvoláva špekulácie, či nejde defacto o vyhlásenie “bezletovej zóny” kdekoľvek, kde sa pohybujú americkí spojenci, ktorej účelom by mohlo byť aj zbrdenie postupu sýrskych vojsk proti rebelom.

 

Je otázne ako budú USA reagovať na novú hrozbu zo strany Turecka. V stredu 24. augusta totiž vnikli na územie Sýrie turecké pozemné aj vzdušné jednotky, ktorých úlohou je podľa Anakry oslobodenie mesta Jarablus z rúk Islamského štátu, ale aj zastavenie expanzie kurdských milícií v severnej Sýrii. Vpád vojska tiež otvoril koridory pre sýrskych opozičných bojovníkov podporovaných zo strany Turecka. Podľa vlády v Ankare je operácia aktom sebaobrany, v reakcii na ostreľovanie tureckých hraničných miest Islamským štátom, ako aj na čoraz častejšie samovražedné útoky na území Turecka.

 

http://russia-insider.com/en/politics/breaking-did-washington-just-declare-no-fly-zone-syria/ri16098
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3751999/We-defend-feel-threatened-commander-warns-Russia-fight-attack-near-American-forces-operating-Syria.html
http://www.ronpaulinstitute.org/archives/peace-and-prosperity/2016/august/21/us-warns-syrian-militaryagainst-operating-inside-syria/
http://www.fort-russ.com/2016/08/breaking-us-occupation-of-syria-now.html
https://www.theguardian.com/world/2016/aug/24/turkey-launches-major-operation-against-isis-in-key-border-town

ZDROJdailymail.co.uk
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na