AMERICKÁ POLÍCIA ČELÍ ĎALŠEJ KRITIKE A DEMONŠTRÁCIÁM

0
98

Tentoraz americký štát Winsconsin sa stal dejiskom kontroverzného jednania miestnej polície, pri ktorom bol zastrelený neozbrojený, len 19-ročný Afroameričan Tony Robinson. Podľa výpovede zasahujúceho policajta Matta Kennyho, ktorý podozrivého prenasledoval kvôli údajnému napadnutia inej osoby, ho tento v byte napadol a policajt vystrelil v sebaobrane, čím mu spôsobil smrteľné zranenie. Prečo nepoužil nesmrtiace donucovacie prostriedky (taser) a koľko rán padlo, nebolo policajným úradom zodpovedané, nakoľko celý incident je predmetom vyšetrovania. Policajt bol už v minulosti účastníkom podobného prípadu, kedy smrteľne postrelil muža v domnienke, že má zbraň, ako sa neskôr ukázalo, išlo len o vzduchovku. Policajt bol vtedy obvinení zbavený.[sociallocker]

Táto udalosť v Madisone, hlavnom meste Winsconsinu vyvolala silné emócie nielen v afroamerickej komunite a spôsobila vlnu demonštrácií proti policajnej agresii. V pondelok 9. marca sa v budove Capitolu k tomuto incidentu vyjadrili študenti stredných a vysokých škôl, ktorí opustili vyučovanie a demonštráciou požadovali vyšetrenie vraždy kamaráta, spolužiaka a rovesníka, a taktiež riadne potrestanie vinníka. Vyše 1500 študentov sa pokojným spôsobom domáhalo “spravodlivosti pre Tonyho” a požadovalo aj stretnutie s primátorom Pavlom Soglinom a policajným šéfom Mikeom Kovalom. Demonštráciou sa totiž neniesli len heslá ako “Prestaňte nás zabíjať”, “Veríme, že vyhráme” či “Moc ľuďom”, ale otvorene sa hovorilo aj o policajnej brutalite ako o inštitucionalizovanom rasizme.

Správa neziskovej iniciatívy z roku 2013 hovorí, že mladí Afroameričania tvoria takmer 80 percent miestnych detí odsúdených do štátneho nápravného zariadenia pre mladistvých, pričom tvoria len 9 percent tamojšej mládeže. Správa taktiež zistila, že v prípade dospelých Afroameričanov bola 8-krát väčšia pravdepodobnosť, že budú zatknutí. Podľa analýz FBI bola v celoštátnom merítku v rokoch 2010 – 2012 dokonca 21-krát väčšia šanca, že afroamerická mládež sa stane terčom policajnej streľby a zabitia.

Vlna kontroverzných prípadov policajnej streľby a násilia s následkom úmrtia, ktoré vyvolali minulý rok nepokoje v celých Spojených štátoch, či už to bol vo Fergusone zastrelený 18-ročný neozbrojený Michael Brown, v Ohiu zabitý 22-ročný John Crawford, 12-ročný Tamir Rice s hračkárskou zbraňou, či v New Yorku uškrtený 43-ročný Eric Garner, teda pokračuje a vyvoláva oprávnené otázky smerom k praktikám policajných zložiek, ako aj k štatisticky podloženým prípadom, ktoré naznačujú súvislosť medzi obeťami policajnej streľby a ich etnickou príslušnosťou.[/sociallocker]

ZDROJhost.madison.com
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre