AMERICKÉ DRONY ZABÍJAJÚ NA ZÁKLADE POČÍTAČOVÉHO ALGORITMU

0
753
Bezpilotné lietadlo MQ-9 Raptor, zdroj: wikipedia

Nová analýza skoršie publikovaných dokumentov NSA, ktoré zverejnil bývalý zamestnanec  Edward Snowden, naznačuje, že obeťami útokov dronov zameraných proti teroristom, môžu byť kvôli chybe programu aj mnohí civilisti.

V minulom roku unikli dokumenty o programe NSA, ktorý pripomína známy SkyNet z filmu Terminátor. NSA totiž skutočne používa pri vyhodnocovaní “teroristického správania” a následnej eliminácii takejto hrozby pomocou dronov, počítačový algoritmus a nie spravodajské informácie od ľudí v teréne.

Tento algoritmus pracuje s metadátami, teda údajmi o všetkých osobách vrátane informácií o ich pohybe, návštevách iných krajín, telefónnych záznamoch, kontaktoch, spoločných priateľoch a ďalších 80 rôznych premenných, na základe ktorých tento program vyhodnocuje potencionálne “teroristické správanie” a hrozbu.

Táto stratégia ale znamená aj značnú pravdepodobnosť, že nesprávne označených a zabitých môže byť aj veľa civilistov, vrátane novinárov, aktivistov či záchranárov. Napríklad v Pakistane je takto sledovaných a vyhodnocovaných 55 miliónov ľudí. Malá chybička – odchýlka v počítačovom algoritme, ktorá bola vyhodnotená na 0,008% môže vygenerovať tisíce nesprávnych výsledkov a tak ohroziť tisíce nevinných životov. V prípade Pakistanu to znamená 15 tisíc potencionálnych nevinných obetí. Niektoré testy dokonca ukázali ešte vyššiu možnú chybovosť algoritmu a to 0.18%, čo znamená 99 tisíc ľudí z 55 miliónov.

Americká vláda používa bezpilotné lietadlá v mnohých častiach sveta (Pakistan, Afganistan, Jemen, Somálsko) už od roku 2002. Len v Pakistane uskutočnili Američania od roku 2004 vyše 400 útokov pomocou dronov, obeťami ktorých bolo 3300 – 3600 ľudí, vrátane asi 600 civilistov a 200 detí. V Jemene napríklad OSN konštatovala, že v rokoch 2014 – 2015 zabili americké drony viac civilistov ako al-Kájda, proti ktorej boli zamerané

útoky dronov a ich obete v Pakistane, zdroj: drones.pitchinteractive.com/
útoky dronov a ich obete v Pakistane, zdroj: drones.pitchinteractive.com/

Nielen počítačoví experti a ľudskoprávni aktivisti sa pýtajú, či má zabíjanie na základe metadát vôbec zmysel. Ako niektorí hovoria “Možno je ľahké povedať Áno má to zmysel, ak sa to už stalo alebo sa to deje v cudzej krajine. Ale skúste si predstaviť, keď sa SkyNet obráti proti americkým občanom.”

ZDROJarstechnica.co.uk
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na