AMERICKÉ SANKCIE UVALENÉ NA RUSKO KVÔLI UKRAJINE NAJŤAŽŠIE ZASIAHLI DVE RUSKÉ BANKY

0
69

Podľa vládnych záznamov Spojených štátov došlo v USA z dôvodu sankcií uvalených na Rusko kvôli udalostiam na juhovýchode Ukrajiny k zmrazeniu aktív bánk ovládaných tromi miliardármi a priateľmi ruského prezidenta Vladimíra Putina, v celkovej výške okolo 640 miliónov dolárov. Informáciu priniesol Wall Street Journal. [sociallocker]

Tieto údaje, ktoré doposiaľ neboli zverejnené, znázorňujú prekvapujúci rozsah ekonomických sankcií uvalených Spojenými štátmi na peniaze niektorých ruských, predovšetkým politicky prepojených firiem.

Sankcie najťažšie zasiahli ruskú banku Rossija, ktorá má podľa záznamov poskytnutých ministerstvom financií na amerických účtoch blokovaných najmenej 572 miliónov dolárov.  Táto suma pri dnešnom kurze zodpovedá približne 10% jej aktív.

Táto petrohradská banka, ktorej zakladateľ Jurij Kovalčuk je v USA vedený ako jeden z Putinových “pokladníkov”, bola Obamovou administratívou označená ako osobná banka vysokých ruských predstaviteľov.

Sankcie taktiež zasiahli banku SMP, v ktorej majú väčšinový podiel Boris a Arkadij Rotenbergovci. Títo dvaja bratia sú Putinovi priatelia z detstva a taktiež judo klubu. Nazhromaždili jedno z najväčších ruských bohatstiev, čiastočne aj prostredníctvom lukratívnych zmlúv so štátom a štátnymi podnikmi.

Ako vyplýva z dokumentov amerického ministerstva, ich banka má na desiatkach účtoch v amerických finančných inštitúciách blokovaných najmenej 65 miliónov dolárov, čo je suma, ktorá sa rovná približne 2% jej aktív v roku 2013..

Americké sankcie zasiahli aj desiatky ďalších ruských firiem, vrátane významného výrobcu zbraní. Avšak žiadna z nich sa nepribližuje k sumám, ktoré zasiahli spomínané banky.

Na obrázku nižšie sú znázornené percentuálne podiely troch spomínaných osôb v dvoch ruských bankách a niektoré z najväčších blokovaných bankových účtov (v miliónoch dolárov).

Viac info (v angličtine) [/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments