AMERICKÝ ADMIRÁL: PROTOTYP OBLEKU NA ŠTÝL IRON MANA BUDE PRIPRAVENÝ DO JÚNA

0
232

Americký armádny ochranný oblek na štýl “Iron mana” sa postupne stáva realitou. Šéf amerických špeciálnych jednotiek totiž pred niekoľkymi dňami oznámil, že prvé špeciálne obleky by mohli byť pripravené na testovanie  v priebehu nadchádzajúceho leta.[sociallocker]

Ako informuje Defence Tech, admirál amerického námorníctva William McRaven počas konferencie, ktorá sa konala v prvej polovici tohto mesiaca vo Washingtone uviedol, že v súčasnosti sú zostavované tri prototypy obleku TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit), pričom sa očakáva, že v lete budú dodané a testovanie. Ako ďalej dodal, ak všetko pôjde podľa plánu, tak do ostrej prevádzky by sa TALOS mohol dostať v roku 2018.

Podľa oficiálne zverejnených informácií by súčasťou technológie mohol byť napájaný exoskeleton, celotelový nepriestrelný oblek, či situačno-orientačné displeje.

McRaven uviedol, že nápad na projekt vznikol pred niekoľkými rokmi potom, čo bol po vstupe do dverí zastrelený jeden z príslušníkov špeciálnych jednotiek. Mladý dôstojník mu vtedy položil otázku, na ktorú nedokázal odpovedať: Prečo po všetkých tých rokoch boja neexistuje spôsob, ako lepšie ochrániť operátorov prechádzajúcich dverami?

Oblek bude pravdepodobne obsahovať tekuté brnenie, t.j. syntetickú látku vyvíjanú na Massachusetts Institute of Technology. Tento materiál má schopnosť zmeniť sa z kvapalného stavu do pevného v priebehu niekoľkých milisekúnd, čo môže byť základom jeho odolnosti voči streľbe.[/sociallocker]

Oblek by mal byť taktiež pomocou zabudovaného systému schopný sledovať zdravotný stav životne dôležitých orgánov, či poskytovať prívod tepla, vzduchu a kyslíka.

Na programe podľa McRavena pracuje 56 spoločností, 16 vládnych agentúr, 13 univerzít a 10 národných laboratórií a ako dodal “už teraz vidíme ohromujúce výsledky tejto spolupráce”.

Technológia použitá pre projekt má potenciál poskytnúť USA “obrovskú komparatívnu výhodu voči našim nepriateľom a dať našim bojovníkom ochranu, ktorú potrebujú” povedal McRaven.

TALOS nie je jediný futuristický oblek, ktorý je vyvíjaný obrannými spoločnosťami. Lockheed Martin taktiež usilovne pracuje na exoskeletone nazvanom HULK (Human Universal Load Carrier), ktorý poskytuje zvýšenú mobilitu a schopnosť prenášať na tele používateľa až 200 kg.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments