AMERICKÝ POCHOD ZA ŽIVOT OVPLYVNILO POČASIE

0
248

V piatok sa v americkom meste Washington, D.C. uskutočnil už 43. ročník národného pochodu za život. Tohto podujatia sa každoročne zúčastňujú stovky tisíc ľudí z celých Spojených štátov.

Účasť na tohtoročnom pochode však bola ovplyvnená počasím, keďže už podľa predpovede počasia sa do miesta konania pochodu blížila snehová búrka. Boli s ňou spojené rôzne výstrahy a nakoniec aj skutočne spôsobila komplikácie v leteckej i pozemnej doprave.

Odhady tohtoročného počtu účastníkov pochodu sa pohybujú v rozmedzí od niekoľko tisíc po niekoľko desiatok tisíc ľudí.

Pochod sa koná pri príležitosti výročia rozhodnutia Najvyššieho súdu USA v spore Roe v. Wade.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Roe v. Wade (410 U.S. 113, 1973) je jeden z najznámejších sporov pred Najvyšším súdom USA, ktorý uznal právo na interrupciu v Spojených štátoch amerických. Rozhodnutie prijaté pomerom hlasov 7:2 (22. januára 1973), ktoré zahrnulo interrupcie do výkladu práva na súkromie, bolo odvodené na základe Dodatku č. 14 Ústavy USA. Daný spor je dodnes platným precedensom napriek niektorým úpravám a dodatkom.

Týmto rozhodnutím Najvyšší súd USA vyhlásil za protiústavné ustanovenie zákona, ktorým sa v Texase znemožňovalo dosiahnutie potratu. Norma L. McCorvey (vystupujúca pod pseudonymom Jane Roe) bola slobodná tehotná žena usilujúca o potrat. Argumentovala, že počala počas znásilnenia a dovolávala sa práva na potrat z dôvodu uplatnenia 14. dodatku Ústavy USA.

Najvyšší súd napokon rozhodol, že do skončenia prvého trimestra je interrupcia plne v kompetencii tehotnej ženy a štát nemôže do tohoto rozhodnutia žiadnym spôsobom zasahovať. (Wikipedia)

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre