AMERICKÝ SENÁTOR : VRAŽDA IRÁNSKEHO GENERÁLA JE TRAGÉDIA, MY SME SA STALI TEROROM

0
2168

Senátor štátu Virgínia Richard Black, ktorý koncom minulého roka odišiel do dôchodku, vydal toto vyhlásenie týkajúce sa vraždy iránskeho generála Soleimaniho. Richard Black je plukovníkom americkej armády vo výslužbe, bol majorom v Kancelárii generálneho prokurátora americkej armády a námorným veteránom vo viac ako 260 bojových misiách, vrátane Vietnamu, a tiež ústavným právnikom pri Najvyššom súde USA. Richard Black sa stal hlasným oponentom vojny v Sýrii, ktorú 2-krát navštívil, aby sa presvedčil o realite na vlastné oči. Prezidentovi Asadovi poďakoval za záchranu kresťanov pred teroristami Al-Kájdy a Daešu (ISIL) a dostal sa na čierny zoznam wahábistických fanatikov. Opakovane tiež pripomínal, že vojna proti Iraku v roku 2003 mala v skutočnosti len za cieľ vydláždiť cestu skutočnému cieľu, a tým je vojna s Iránom.

„Smrť generála Suleimaního je obrovskou tragédiou. Zabili sme jedného z dvoch generálov, ktorí nesú najväčší podiel na porážke ISIS a al-Kájdy.

V skutočnosti nevedieme vojnu proti terorizmu. Obávam sa, že v istom zmysle sme sa sami stali terorom.

Jeho vražda, v spojitosti s rýchlo narastajúcim presunom našich vojakov, môže byť predzvesťou novej vojenskej agresie – tentokrát proti iránskemu ľudu. Modlím sa, aby sme vycúvali z veľkej vojny, ktorá hrozí.

Práve sme začali tretiu dekádu vojny proti Iraku. Zhodili sme štvrť milióna bômb na túto krajinu a jej obyvateľov. Minuli sme na tam bilión dolárov, napriek tomu sme však nedokázali efektívne znovuvybudovať elektrickú sieť, ktorú sme zničili generáciu dozadu taktickým bombardovaním „šok a hrôza“ (*vojenská doktrína tiež známa ako rýchla dominancia, založená na použití ohromujúcej sily, aby ochromila nepriateľa a zničila jeho vôľu bojovať, špeciálne vyvinutá pre použitie americkou armádou). Znepokojovala vojna vôbec niekedy demokraciu? Myslím, že nie.

Generál Wesley Clark najvyšší veliteľ spojeneckých síl v Európe nám povedal, že ministerstvo obrany už v roku 2002 pripravilo plán na zvrhnutie vlád v siedmych krajinách počas piatich rokov. Irán bol konečným cieľom (*ostatnými vymenovanými krajinami boli Irak, Sýria, Libanon, Líbya, Somálsko, Sudán). Plán sa zmenil, no náš cieľ nie. Ani naši vojaci, ani naši občania nemajú moc to zastaviť.“

Richard H. Black, 3.1.2020

(* – poznámka autora článku)

Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre