POPREDNÝ AMERICKÝ VEDEC VYVRÁTIL TVRDENIA BIELEHO DOMU O CHEMICKOM ÚTOKU V IDLIBE

0
1042
Raketa, ktorá dopadla v Chán Šajchúne a mala niesť smrteľný sarín, zdroj: facebook

Jeden z popredných svetových raketových vedcov, poradca pre národnú bezpečnosť a profesor na americkej MIT Theodor Postol, ktorý získal ocenenie za správu o stave protiraketovej obrany a bol vedeckým poradcom náčelníka amerického ministerstva námorných operácií, tvrdí vo svojej poslednej správe, že štvorstránkový dokument vydaný Bielym domom prekazujúci vinu sýrskej vlády za nedávny chemický útok v Idlibe “neposkytuje najmenší dôkaz, že americká vláda disponuje konkrétnymi poznatkami, že strojcom chemického útoku bola naozaj sýrska vláda “.

Postol konštatuje, že “jediným dôkazom dokumentu, že za útokom by mala byť sýrska vláda, je kráter”, ktorý zostal po výbuchu.

Postol lokalizoval tento kráter cez satelit a skúmal ho so záverom, že neexistuje “absolútne žiadny dôkaz, že kráter bol vytvorený raketou navrhnutou tak, aby rozptýlila Sarin po dopade z lietadla”.

“Údaje citované Bielym domom,” hovorí Postol “sú viac v súlade s možnosťou, že bomba bola umiestnená na zemi, než že dopadla z lietadla.” Dôkazy podľa neho naznačujú, že kanister s chemickým prostriedkom bol umiestnený na zemi v oblasti, ktorú kontroluje al-Kájda a až potom bol pri ňom odpálená nálož, ktorá chemickú látku rozptýlila.

Tvrdenie Trumpa, že chemická zbraň bola zhodená z lietadla je “chybné” a “žiadny kompetentný analytik” by k tomuto záveru nemohol dospieť.

Pokiaľ ide o podobný chemický útok z roku 2013, Postol pripomína, že aj “Obamova administratíva taktiež vydala spravodajský dokument obsahujúci zjavné nepresnosti” (sú podrobne uvedené v správe). Kým Obama spočiatku obviňoval z útoku Asada, obdržal informácie spochybňujúce Asadovu vinu a na rozdiel od Trumpa upustil v tej dobe od spustenia nezákonného útoku (hoci ilegálne pokračoval v podpore zástupných síl – rebelov).

Vedec poznamenáva, že obe správy vydané Obamovou aj Trumpovou administratívou a obviňujúce Asada, sú “jasne nepravdivé, zavádzajúce a amatérske” a odrážajú politikárčenie podobným spôsobom, akým W.Bush spolitizoval spravodajské informácie, ktoré boli použité k falošným “zaručeným” tvrdeniam, že Saddám Husajn disponoval v Iraku zbraňami hromadného ničenia.

Postol uzatvára svoju správu poznámkou “ide o veľmi vážnu vec … to, čo bolo našej krajine teraz povedané v Bielom dome, nemôže byť pravda”.

ZDROJwashingtonsblog.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments