ANKARA SA ÚDAJNE PODIEĽA NA DODÁVKACH ZBRANÍ RADIKÁLOM V SÝRII

1
440

V piatok 29. mája, stredo-ľavý turecký denník Cumhuriyet zverejnil na svojich internetových stránkach video, ukazujúce policajnú prehliadku kamiónov smerujúcich do Sýrie v južnej provincii Hatay a Adana začiatkom roku 2014. Pri prehliadke konvoja kamiónov, ktoré patrili tureckej Národnej bezpečnostnej agentúre (MIT), boli v kovových kontajneroch s označením „krehké“ nájdené papierové krabice, v ktorých sa nachádzalo veľké množstvo zbraní a munície. Kamióny podľa novín niesli okolo 1000 mínometných granátov, stovky ručných granátov a viac ako 80-tisíc nábojov do ľahkých a ťažkých zbraní, ktoré boli dôkladne zakryté škatuľami liekov.

Podľa svedeckej výpovede a správy prokurátora bolo trom kamiónom dovolené pokračovať v ceste po tom, čo sa pracovníci MIT sprevádzajúci konvoj začali vyhrážať policajným dôstojníkom.  Svedkovia a prokurátori tvrdia, že MIT pomáhala dodávať zbrane do častí Sýrie pod kontrolou radikálnych islamistov od konca roku 2013 a začiatkom roku 2014. Sýria a niektorí západní spojenci Turecka tvrdia, že Ankara vo svojej snahe vidieť prezidenta Basar al-Assad zvrhnutého, necháva prúdiť bojovníkov a zbrane cez svoje hranice k islamistickým povstaleckým skupinám v Sýrii.

Prezident Erdogan na incident reagoval tvrdením, že nákladné autá zastavené v ten deň patrili k MIT a niesli pomoc Turkménom v Sýrii. Povedal, že prokurátor nemal žiadnu právomoc k prehliadke vozidiel MIT a že išlo o akciu usilujúcu o diskreditáciu vlády. Turecký prezident odsúdil bezpečnostnú prehliadku vozidiel, rovnako ako aj sériu únikov informácií v médiách s tvrdením, že boli zosnované priaznivcami jeho rivala, Fethullaha Gulena, v snahe podkopať jeho vládu. Gulen, ktorý žije v dobrovoľnom exile v americkom štáte Pensylvánia od roku 1999, poprel akúkoľvek účasť.

Turecký prezident Erdogan taktiež vyhlásil, že noviny, ktoré zverejnili video zachytávajúce údajné dodávky zbraní sýrskym radikálom pod záštitou tureckej MIT, zaplatia vysokú cenu. „Obvinenia proti MIT a nezákonná operácia (proti kovoju) je predovšetkým špionážnou činnosťou.“ povedal Erdogan pre štátnu televíziu TRT v nedeľu. „Tieto noviny boli tiež zapojené do špionáže. Osoba, ktorá stála za príbehom, zaplatí vysokú cenu.“ dodal prezident. Šéfredaktor novín Can Dundar reagoval na Erdoganove vyhrážky slovami „Nie sme úradníci, ale novinári. Našou povinnosťou nie je skrývať špinavé štátne tajomstvá, ale odhaľovať ich v mene ľudu.“

Kancelária generálneho prokurátora Istanbulu začala vyšetrovanie šéfredaktora novín Cumhuriyet v zmysle protiteroristického zákona po tom, čo bol v piatok videozáznam zverejnený na internetovej stránke novín. Začiatkom tohto mesiaca, Ankara zatkla štyroch prokurátorov, ktorí nariadili prehliadku konvoja kamiónov patriacich MIT smerujúcich do Sýrie a ktoré boli podľa zverejnených záberov naložené zbraňami a muníciou. Viac ako 30 policajných dôstojníkov zapojených do akcie z 19. januára 2014 a pokusu o prehliadku iného vozidla o niekoľko týždňov skôr, teraz čelí obvineniu, vrátane vojenskej špionáže a pokusu zvrhnúť vládu.

Turecká vláda naďalej popiera podporu a vyzbrojovanie povstaleckých či teroristických skupín na území Sýrie a naopak tvrdí, že v posledných mesiacoch zintenzívnila kontrolu na tureckých hraniciach. Záplava svedeckých výpovedí, záberov a reportáži je však v rozpore s tým, čo Ankara tvrdí.
Napríklad koncom minulého roka bola nemeckým spravodajským kanálom DW zverejnená reportáž o zásobovacích trasách Islamského štátu, začínajúcich práve v Turecku a prúdiacich do Sýrie (video-reportáž v angličtine na youtube).

Video zverejnené tureckým denníkom Cumhuriyet:

ZDROJwww.reuters.com
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

1
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Juraj

Preco udajne? Ved je to uz pre Boha davno zname a dokazane!