ANONYMNÝ INTERNETOVÝ PROJEKT NAVODZUJE DOJEM, ŽE ĽUDIA VRACAJÚ VRATKY ZA PLYN

1
923
Foto: internetová stránka vratky.sk

“1,5 milióna domácností dostane do schránky šek na 10 až 165 EUR, ktorými si chce vláda kúpiť naše hlasy. Nechceme takýto úplatok a pošleme ho radšej na dobrú vec. Aby sa tu lepšie žilo. Vraciam VRATKU, Mením zlé na dobré.”

Aj týmito slovami spolu s počítadlom tisícok eur “premenených na dobré” internetová stánka www.vratky.sk vyvoláva v jej návštevníkoch dojem, že ľudia peniaze z vratiek posielajú na iné veci, keďže vratky považujú za predvolebý úplatok. Na pozadí internetovej stránky je nenápadne umiestnený Robert Fico. Portál aktuality.sk dokonca informuje, že sa vďaka tejto aktivite “vyzbieralo viac ako 21 tisíc eur.”

Suma na počítadle však nepredstavuje reálne vyzbierané peniaze. To si pravdepodobne uvedomíte až potom, ako sa aj vy rozhodnete “vrátiť” peniaze. Na počítadle je totiž len suma, ktorú tam naklikali návštevníci stránky bez potreby akéhokoľvek reálneho posielania peňazí. Stačí zadať číslo od 10 do 165 a potvrdiť. To vysvetľuje, prečo je na tlačidle, ktorým návštevník stránok potvrdzuje zadanú suma šikovne zvolený nápis “pridať sa” namiesto “odoslať”.

Hoci tohto času na počítadle svieti už viac ako 38 tisíc eur, v skutočnosti nemuselo byť z dôvodov uvedených na stránke vrátené ani jedno euro. Počítadlo však navodzuje v návštevníkoch dojem, že ľudia vratky v tisícoch vracajú.

Keďže ide v tomto prípade minimálne o zavádzanie (hoci sa stránka pýši tvrdením “mením zlé na dobré”), chceli sme sa s otázkami na túto tému obrátiť na autorov stránky. Tá je však anonymná a neobsahuje žiadne kontaktné informácie. Obsahuje iba zdvorilostnú frázu: “Ďakujeme. Slušní občania.”

Na stránke sa ešte nachádzajú tipy na ďalšie internetové stránky. Rozhodli sme sa preto vzhľadom na minimálne nie práve najšťastnejšie spracovanie a podstatu týchto stránok obrátiť sa na tri inštitúcie uvedené v tipoch proti korupcii s nasledujúcou otázkou: “Ako Vaša organizácia vníma zneužitie jej (z hľadiska transparentnosti a boja proti podvádzaniu dobrého) mena pre potreby tohto projektu?”[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Peter Kunder, Aliancia Fair-play: “ďakujem za Váš pohľad, že naša organizácia má dobré meno z hľadiska transparentnosti a boja proti podvodom. 
Portál www.vratky.sk vyzýva na finančnú podporu rôznych organizácii. Portálom vybrané mimovládky, projekty a iniciatívy vnímam ako hodné podpory. Portál ohľadom našej organizácie neposkytuje žiadne tvrdenia a ani sa nevyjadruje naším meno. To, že medzi tipmi na podporu označuje aj našu organizáciu, vnímam ako vyjadrenie toho, že tvorcovia portálu majú na Alianciu Fair-play podobný názor ako vy.  Nevnímame, že by portál www.vratky.sk poškodzoval naše meno.
Peňažné dary portál nevyberá sám, ale prípadných podporovateľov presmerováva na stránky ním odporúčaných organizácií a iniciatív. Darované peniaze teda naša organizácia vykáže rovnako transparentne a použije ich rovnako na plnenie svojho poslania ako v iných prípadoch.”

Milan Šagát, výkonný riaditeľ VIA IURIS: “Ďakujem Vám za otázku. Vo VIA IURIS nevnímame, že by naše meno bolo zneužité. Boli sme o príprave tejto iniciatívy informovaní a súhlasili sme so zaradením našej organizácie medzi tipy na podporu. Portál www.vratky.sk nezbiera prostriedky, prípadní darcovia darujú prostriedky priamo vybraným organizáciám. VIA IURIS pravidelne publikuje výročné správy, vrátane finančných auditov, v ktorých informuje o svojich príjmoch aj výdavkoch. To sa týka samozrejme aj prípadných darov od individuálnych darcov.”


Aktualizované 10.2.2016 o odpoveď Milana Šagáta z VIA IURIS

1
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
1 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
1 Autori komentárov
liberálsvyďobanýmmozgom Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
liberálsvyďobanýmmozgom
Nezareg.
liberálsvyďobanýmmozgom

Zvratky.sk