APPLE: FBI BY NÁS MOHLA NÚTIŤ AKTIVOVAŤ KAMERY A MIKROFÓNY UŽÍVATEĽOV

0
301

Viceprezident Applu Eddy Cue varuje pred vytvorením precedensu v súvislosti s prípadom San Bernandino, ktorý by podľa neho mohol viesť až k aktivácii kamier a mikrofónov iPhonov bez vedomia ich používateľov.

Apple sa vo februári postavil na odpor proti požiadavke FBI dožadujúcej sa pomoci pri odomknutí telefónu jedného z kalifornských strelcov zo San Bernandina. Dvojica útočníkov tam 2. decembra zastrelila 14 ľudí a zranila ďalších 22 osôb. V telefóne by sa podľa FBI mohli nachádzať dôležité informácie.

V prípade, že FBI spor so spoločnosťou Apple vyhrá a tá jej bude následne povinná pomôcť s odomknutím iPhone 5C vraha zo San Bernardino, nebude dlho trvať a vláda začne nútiť Apple, aby zapínal na iPhonoch aj kamery a mikrofóny za účelom špehovania používateľov, predpokladá Eddy Cue.

FBI aktuálne požaduje, aby spoločnosť Apple vytvorila nový softvér, ktorý bude obchádzať niektoré bezpečnostné prvky ich operačného systému iOS, čo by umožnilo prelomiť užívateľské heslo telefónu hrubou silou.

FBI síce tvrdí, že od spoločnosti Apple požaduje vytvorenie cesty iba pre odomknutie tohto konkrétneho iPhonu, avšak podľa Apple by sa úpravami nevyhnutnými v tomto prípade vytvorila doteraz neexistujúca cesta a nebezpečný precedens vo vytváraní zadných vrátok umožňujúcich prístup do telefónov užívateľov.[sociallocker id=5464][/sociallocker]

Spoločnosť Apple sa podľa vyjadrení jej viceprezidenta  pochádzajúcich z rozhovoru pre Univision neustále snaží udržiavať náskok pred tými, ktorý sa pokúšajú narúšať jej systémy. Snaží sa pomáhať aj vláde najviac ako je to možné, avšak spôsobom aký vláda požaduje aktuálne pomáhať nemôže, nakoľko by viac pomohla zločincom, teroristom a pirátom.

Apple sa podľa neho snaží vyrábať telefóny čoraz bezpečnejšie. FBI naopak požaduje, aby sa vrátili o krok nazad. A nielen to, „keď začneme postupovať týmto novým systémom, kde sa zastavia?“ kladie si Cue rečnícku otázku a ako ďalej pokračuje: „Jedného dňa budú chcieť, aby sme [Apple] zapli kameru alebo mikrofón [na zariadení užívateľa]. Teraz to urobiť nedokážeme, ale čo keď k tomu budeme nútení? Myslím, že to je veľmi zlé.“

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre