APRÍLOVÝ INCIDENT PLAVIDIEL V ÍRSKOM MORI NESPÔSOBILA RUSKÁ, ALE BRITSKÁ PONORKA

0
407
Médiá podozrievali ruskú ponorku (Zdroj foto: screenshot z bbc.com)

Ministerstvo obrany Veľkej Británie priznalo, že ponorka, ktorá v apríli tohto roka poškodila britskú rybársku loď bola jednou z jej vlastných a nie ruská. V médiách sa krátko po tomto incidente pred piatimi mesiacmi objavovali špekulácie, že rybárske plavidlo mohla poškodiť ruská ponorka sledujúca vojenské cvičenie NATO prebiehajúce v danej oblasti. Hovorca britského ministerstva obrany sa v čase incidentu pre BBC vyjadril, že aktivity ponorky nebudú komentovať.

15. apríla 2015 došlo v Írskom mori k trvalému poškodeniu sietí a palubného vybavenia rybárskeho plavidla KAREN. “Na základe informácií dostupných v tom čase bolo Britské kráľovské námorníctvo (RN) presvedčené, že do incidentu  nebola zapojená žiadna ponorka Spojeného kráľovstva” uvádza vo svojom aktuálnom vyhlásení britská ministerka pre ozbrojené sily Penny Mordauntová.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

“Chcela by som teraz informovať snemovňu, že na základe nových informácií, ktoré máme k dispozícii, RN teraz potvrdilo, že za zachytenie sietí siete lode Karen bola v skutočnosti zodpovedná ponorka Spojeného kráľovstva. Je nám veľmi ľúto, že sa tento incident odohral a že došlo k oneskorenej identifikácii a riešeniu udalostí z daného dňa a ich následkov,” pokračuje vo svojom vyhlásení Mordauntová.

Posádka ponorky podľa jej vyjadrení o zachytení sietí rybárskej lode nevedela a preto sa ani nevynorila a nezostala na mieste incidentu až do skončenia vyšetrovania, čo je štandardný postup uvedený v “Kódexe pre podmorské operácie v blízkosti rybárskych plavidiel”.

Zástupcovia britského Ministerstva obrany medzitým kontaktovali majitelľov a poisťovne lode Karen, aby prerokovali zodpovedajúcu náhradu škôd.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments