Asociácia aquaponických fariem s Michalom Fojtíkom, Bohuslavom Škodom, Nenadom Pešutom a ďalšími štartuje záslužný projekt, ktorý by mal priniesť aquaponické technológie do afrických krajín.
Dali si za cieľ pomáhať ľuďom. Aquapónia môže pomôcť tým absolútne najchudobnejším a zaistiť im potraviny. Afrike ešte stále chýbajú potraviny, vzdelanie a férová spolupráca. I cez obrovskú pomoc, ktorá do Afriky prúdi zo Západu, je základný systém spolupráce zle nastavený a pre Afričanov nevýhodný.
Budú v Afrike nielen stavať aquaponické farmy, ale pomôžu rozvinúť celú sieť doprovodných služieb. Ta zaistí dlhodobú udržateľnosť, konštantný príjem peňazí pre miestnych ľudí a umožní obyčajným, dobrým ľuďom Európy a USA transparentne platiť za výrobky priamo pracujúcim ľuďom v Afrike. Pomocou partnerov v Afrike, EU a USA pripravili projekt, do ktorého sa môže zapojiť úplne každý. Pomocou crowdfundingu môžu financovať prvé fáze a poskytnúť budúce benefity všetkým dobrým ľuďom, ktorí pomôžu tento projekt naštartovať.
Plán projektov :
- Vybudovať sieť aquaponických fariem v mnohých štátoch Afriky.
- Zamestnať lokálnych zamestnancov
- Časť produktov z fariem lokálne spracovať a predávať na trhoch EU a USA pod špeciálnou značkou a vo výnimočnej aquaponickej kvalite.
- Zisky z tohoto obchodu pôjdu späť do Afriky. Čiastočne sa využijú na rozširovanie fariem, stavbu nových fariem a čiastočne na ekonomický a sociálny rozvoj miestnych komunít a zvyšovanie životnej úrovne. Partneri budú mať z predaja len minimálny zisk.
- Súčasťou každej farmy bude vzdelávacie centrum.
- Zisky z týchto projektov budú investované späť v Afrike, čo zaistí bohatnutie obyvateľov Afriky a nie nadnárodných korporácií.
- Naučiť ľudí v Afrike lepšie hospodáriť s vodou a naučiť ich zadržovať a využívať dažďovú vodu. Naučiť ich chovať sa šetrne k svojmu životnému prostrediu.
- Farmy budú kompletne nezávislé na energiách. Za použitia solárnych panelov, batérií, bioplynových generátorov a tepelných čerpadiel.
- Každá farma môže produkovať 1 tonu listovej zeleniny, 1 tonu rajčín, jahody, koreňovú zeleninu, celer, cibuľu a bylinky DENNE!
- Produkcia rýb z každej farmy bude 500 ton sumca afrického a tilápií ročne.
- Vybrané farmy budú slúžiť ako vzdelávacie centrá pre ľudí z celého sveta.
- Náklady na prvý projekt sú 2 milióny USD a 100 000 dolárov ročne na chod. Ďalšie projekty budú financované zo zisku.
- Farmy sú navrhnuté bez odpadovo, bez využívania akejkoľvek agrochémie a nezanechávajú takmer žiadnu ekologickú stopu. Celý projekt nezaťaží životné prostredie.
- Časť kapacity rybiej farmy bude využitá na chov lokálnych druhov rýb, ktoré budú vysadzované späť do riek a jazier, ktoré sú dnes už skoro bez rýb.
- Každá farma zamestná 70-90 ľudí.
Partnerom pre tento projekt je
ShineBean o.p.s.
pôsobiaci v Keni už od roku 2006.
Cieľom je viesť tamojších ľudí k vlastnej aktivite a sebestačnosti.
- podporujú vzdelávanie detí i dospelých
- férovo obchodujú so šikovnými remeselníkmi
- podporujú rozvoj drobných podnikateľov a farmárov
- spolupracujú so školami, komunitami, cirkvami
Pilotný projekt je plánovaný v Keni. O ďalších projektoch jednajú s Botswanou, JAR a Nigériou. Mnoho ďalších štátov prejavilo záujem o tento projekt.