ARKTÍDA BUDE BEZ ĽADU DO ROKU 2040

0
362

Posledný kus arktického ľadu sa má podľa odhadov roztopiť už o 23 rokov, o tri desaťročia, ako sa pôvodne predpokladalo.

Vedci už dnes veria, že leto v roku 2040 bude svedkom konca zmrznutého severného pólu po rapídnom zmenšení ľadovej pokrývky v posledných rokoch. Aspoň tak sa píše v správe od Arktického výboru (Arctic Council).

Každá jedna z 8 krajín, ktoré operujú v tomto prostredí, tvrdí, že približne do 30 rokov sa minimálna snehová pokrývka v lete zmenší o polovicu svojho, no pritom celkový objemu klesne o 75%! Takáto zmena bude mať značné dopady aj na krajiny, ktoré majú v tejto oblasti priamy podiel.

nS7qNUIxunmKmJJN0b72ESy2SPi0chyFOS9cqCy0gaE

Navyše, Arktický výbor už teraz tuší, že v tejto oblasti dôjde k nárastu lodnej prepravy, len čo ľadová pokrývka zmizne. Plavba zo severnej Európy do severo-východnej Ázie sa tak skráti o dve pätiny v porovnaní so súčasným využívaním Suezského kanálu.

Xb3pYEeZXGLYxgf8v7zDs61e8AKM-beE75wXOin727U

Severný ľadový oceán vie byť aj v lete nebezpečný a nepredvídateľný, plný búrok, čo sa môže navyše aj zhoršiť s rastúcou globálnou teplotou. Preto aj keď pôjde o krátku plavbu, rozhodne nebude jednoduchá.

Takže, aj keď sa zdá, že roztopený ľad bude pre nás (t.j. pre biznis) prospešný, riziká ďaleko prevažujú výhody.

Prúdenie vetrov čiastočne poháňajú zmeny teplôt a rozdiely medzi severným a južným pólom a trópmi. Ak sa Arktída ale bude ohrievať rýchlejšie ako trópy, tento rozdiel povedie k tomu, že vetry spomalia a je možné, že sa takto naruší krehká rovnováha, čo vyústi do omnoho extrémnejších poveternostných vzorcov.

Oceánske prúdy by mohli spomaliť tiež. Aktuálne to vyzerá tak, že voda smerujúca na sever sa ochladzuje a následne klesá a vracia sa späť na juh, kde sa ohrieva – taký je v skratke základný princíp Golfského prúdu. Ak ale dôjde k narušeniu cirkulácii vôd, môže to mať dopad na všetko, počnúc Indickými monzúnmi, až po El Niño v Tichom oceáne.

Aj keby všetky krajiny, ktoré podpísali Parížsku klimatickú dohodu – tá stanovuje limity pre vypúšťanie oxidu uhličitého do atmosféry – striktne dodržiavali v najbližších 10 rokoch, to, čo podpísali (čo sa dnes zdá nepravdepodobné), nestačilo by to na zvrátenie procesov, ktoré už prebiehajú v Arktíde a nezastavilo by to ani roztopenie arktického ľadu.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na