AUSTRÁLČAN VÄZNENÝ NA GUANTANÁME TVRDÍ, ŽE BOL 5 ROKOV MUČENÝ

0
85
David Hicks v roku 2012 (Foto: Adam Thomas - Flickr: David Hicks. Licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia Commons)

(Reuters) – Bývalý austrálsky väzeň z Guantanamo Bay vo štvrtok uviedol, že bude od vlády požadovať preplácanie nákladov na liečbu ochorení vyplývajúcich z mučenia. Stalo sa tak  potom, čo mu americký vojenský odvolací súd zrušil obvinenie z terorizmu.

[sociallocker]David Hicks, ktorý strávil v americkom internačnom tábore na Kube 5 rokov povedal, že sa ešte nerozhodol, či sa bude v Austrálii usilovať aj o širšie odškodnenie.

“Myslím si, že niekto by mal byť za moje liečebné náklady zodpovedný,” povedal Hicks v Sydney novinárom.

“Bol som podrobený päť a pol ročnému fyzickému a psychickému mučenia, pričom s tým teraz budem žiť navždy.”

Hicks sa v roku 2007 priznal k materiálnej podpore terorizmu, avšak U.S. Court of Military Commissions Review v stredu rozsudok zrušil, pretože takáto činnosť v čase Hicksovho zadržania v Afganistane nebola trestným činom.

Internačný tábor na Kube sa otváral 11. januára 2002, pričom Hicks bol v prvej skupine väzňov zaslaných na Guantánamo. Priznal sa, že cvičil v tábore al-Kájdy v Afganistane a že sa stretol so šéfom islamistickej skupiny Usámom bin Ládinom.

Jeho právnici uviedli, že Hicks bol nevinný a že priznanie viny urobil pod nátlakom po rokoch bitiek, sexuálneho napadania a odopierania spánku.

V rozhodnutí amerického armádneho odvolacieho súdu sa uvádza, že rozhodnutie o zrušení rozsudku bolo urobené z technických dôvodov. Rozsudok uvádzal, že Hicks bol zajatý príslušníkmi Severnej aliancie bojujúcich proti Talibanu a odovzdaný americkým vojakom v Afganistane. Ďalej uvádzal, že mal v pláne pripojiť sa k boju proti Američanmi vedenej koalícii, ktorá odstavila Taliban.

Hicks sa v Pakistane pripojil k skupine Lashkar-i-Taiba, ktorá bola neskôr v Spojených štátoch označená ako teroristická organizácia. Pred cestou do Afganistanu tam absolvoval výcvik so zbraňami, uvádzala porota zložená z troch sudcov.

Austrálsky premiér Tony Abbott povedal, že zo strany vlády nepríde žiadne ospravedlnenie, čo by spochybnilo Hicksove ‘zadržanie na americkej námornej základni na Kube.

“Urobili sme, čo bolo treba. Nezabúdajme … mal niečo za lubom, vlastným prístupom,” povedal novinárom Abbott.

Hicks, ktorý bol prevezený do Austrálie, krátko po jeho odsúdení v roku 2007, sa stretol s novinármi, ktorí sa ho pýtali či uznáva, že bol očistený iba na základe procesnej chyby.

Na otázku, čo robil v čase svojho zadržania v Aftganistane Hicks odpovedal: “Bol som na dovolenke”.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments