AUSTRÁLSKA VLÁDA SA CHYSTÁ SIAHNUŤ NA PENIAZE RODIČOM NEZAOČKOVANÝCH DETÍ

0
74
Ilustračné foto (Foto: Steven Depolo (CC BY 2.0))

Ako informuje skynews.com.au, ak austrálski rodičia odmietnu očkovať svoje deti, prídu o tisíce dolárov vyplácaných formou sociálnych dávok. Federálna vláda totiž v nedeľu predstavila plán “žiadna injekcia, žiadna platba”, ktorý má podporu oboch strán.[sociallocker]

O spomínané platby by tak mohli prísť tisíce rodín.  Vláda odhaduje, že doteraz nebolo zaočkovaných približne 39.000 detí mladších ako sedem rokov, pretože ich rodičia sú odporcami vakcín.

Avšak minister sociálnych vecí Scott Morrison povedal, že nie je fér,  aby daňoví poplatníci dotovali rodičov, ktorí sa rozhodnú odmietnuť imunizáciu.

“Názor drvivej väčšiny tých, ktorí zastávajú zdravotnícke povolania hovorí, že pristúpiť k imunizácii svojich detí je múdra a správna vec,” povedal minister novinárom v Sydney.

Austrálska vláda tvrdí, že počet rodičov, ktorí sa rozhodli pre výnimku oslobodzujúcu od očkovania sa  v posledných desiatich rokoch viac ako zdvojnásobil.

Politika “žiadna injekcia, žiadna platba” by mala nadobudnúť platnosť od januára 2016.

Plán podporuje aj Australian Medical Association, čo je organizácia reprezentujúca 27.000 lekárov.

“Očkovanie je stále jedným z najúčinnejších opatrení v oblasti verejného zdravia, ktoré máme,” povedal pre agentúru AAP prezident AMA Brian Owler.

“Všetko čo môžeme urobiť pre zvýšenie zaočkovanosti je dôležité.”

Dr. Owler má aj určité výhrady. Obáva sa, že spomínaná politika totiž nezasiahne rodičov, ktorí nepotrebujú výhody a to by mohol viesť k tomu, že ich deti budú z opatrenia vylúčené.

Ale zvyšok komunity musí byť chránený, povedal. Najmä chorí ľudia, ako napríklad tí, ktorí podstupujú chemoterapiu.

Rodičia, ktorí sa rozhodnú odmietnuť očkovanie by si na príspevkoch mohli pohoršiť až o o 15.000 dolárov za jedno dieťa.

Prišli by o príspevok za starostlivosť o dieťa, ktorý sa pohybuje až do výšky 205 dolárov za týždeň, tzv. childcare rebate až do výšky 7500 dolárov za rok, alebo tzv. Family Tax Benefit A annual supplement do výšky 726 dolárov za rok.

Deti môžu byť stále oslobodené od očkovania zo zdravotných, alebo náboženských dôvodov, ale Morrison upozorňuje, že táto výnimka je “veľmi obmedzená.”

Líder opozície Bill Shorten uviedol, že laboristická strana verí vo vedu očkovaní a ich prepojeniu na sociálne dávky.

“(Neakceptujem) ľudí jednoducho vyhlasujúcich nejaké neurčité, nedefinované námietky z dôvodu svedomia, aby nerobili správnu vec pre ich deti,” povedal novinárom v Melbourne.

Avšak sú tu aj takí, ktorí sú silne proti opatreniam, ktoré prikazujú očkovanie.

On-line petícia proti povinnému očkovaniu v Austrálii, ktorá uvádza, že “všetci rodičia si zaslúžia urobiť nenútenú voľbu” získala v priebehu piatich dní viac ako 3000 podpisov.

Rodičia prostredníctvom webovej stránky change.org vyjadrujú svoje obavy ohľadne očkovania a svoj pohľad na vec popisujú ako potenciálny zásah do občianskych práv.

“Moje deti, moja voľba a NIE vlády,” napísala Rima Helalová.

Ďalšia žena, Jody Fletcherová, uvádza: “Nebudem vystavovať svoje dieťa hrozbe ďalšieho poškodenia od očkovania.”

Niektorí odporcovia sa obávajú, že sú očkovania spojené s chorobami ako je autizmus.

Avšak väčšina vedeckej komunity si myslí, že očkovania sú bezpečné a že nesúhlas s imunizáciou ohrozuje komunitu tým, že zníži tzv. kolektívnu imunitu voči chorobám.

Očkovanie pri zápise detí už vyžadujú škôlky Nového Južného Walesu a Morrison dúfa, že spolupracovať budú aj ďalšie austrálske štáty a územia.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments