AUTOMATIZÁCIA BY MOHLA DO 20 ROKOV NAHRADIŤ POLOVICU VŠETKÝCH PRACOVNÝCH MIEST

1
207
  • OECD nalieha na vlády, aby adekvátne reagovali na globalizáciu a automatizáciu
  • Varuje, že školenia a rekvalifikácie nezasiahnu tých, ktorí to najviac potrebujú

Automatizácia, roboty a globalizácia rapídne menia svet práce a vlády musia konať rýchlo a prijímať vhodné rozhodnutia, aby dokázali zápoliť a čeliť zhoršujúcemu sa sociálnemu a ekonomickému napätiu, varuje OECD.

Takmer polovica všetkých pracovných pozícií môže z dôvodu automatizácie nadobro skončiť alebo prejsť radikálnou zmenou v nasledujúcich dvoch desaťročiach, tvrdí sa v správe od parížskej skupiny OECD. Podľa Stefana Scarpetta, šéfa Únie pracujúcich pre OECD, bude rýchlosť zmeny priam „desivá“.

Podporné balíčky, školenia a rekvalifikácie vyvíjané a zavádzané za posledné desaťročia, ktoré mali chrániť pracujúcich, budú musieť udržať krok s „megatrendmi“, ktoré meniaca povaha práce prinesie, povedal pre OECD Scarpetta. Na jednej strane budú niektorí pracujúci zvýhodnení a prosperovať zo zmeny, ktorú technológia prinesie na trh, keďže vznikne nový trh práce a zvýši sa produktivita, no mladí a ľudia bez konkrétnych zručností, pracujúci na dočasný úväzok a robotníci budú vystavení riziku, a teda zraniteľnejší.

Deň súdu

Automatizácia môže byť tou najdôležitejšou otázkou (i problémom) pre pracovný trh blízkej budúcnosti


Pre Slovensko sa tieto hodnoty pohybujú na úrovni:

  • 33,604 % pre vysoké riziko automatizácie
  • 30,809 % pre výrazné riziko zmeny

„Hlboké a náhle štrukturálne zmeny už vidno na horizonte, a spolu s nimi prichádzajú nové možnosti, ale taktiež aj väčšia neistota medzi tými, ktorí nie sú dostatočne vhodne pripravení na to, aby sa ich chopili,“ prezrádza Scarpetta.

Správa o zamestnanosti je najnovšou správou od OECD, ktorou varuje vlády vyspelých ekonomík pred rizikami, ktoré sa už prejavili v náraste podpory populistických politických lídrov. Organizácia správou poukazuje najmä na tlak vyvíjaný na strednú triedu, zánik pracovných miest v dôsledku technológie a rozsiahlu nespokojnosť v bohatých krajinách.

Zmeny na pracovnom trhu ovplyvnia niektorých viac a niektorých menej – ide najmä o mladých ľudia s nízkym vzdelaním a ženy, ktoré dostanú za svoju prácu menej, tvrdí OECD.

Zmena zručností

Pracujúci, ktorí to potrebujú najviac, sa zúčastňujú tréningov a rekvalifikácii najmenej

 Sama OECD odporúča a tlačí na vlády, aby vytvárala možnosti pre vzdelávanie a rozšírila tak ochranu aj na pracujúcich v tzv. „šedej zóne“. Správa tiež varuje pred „negatívnymi následkami” spoločenskej súdržnosti.

Predpoklady budúcnosti práce:

  • 14 % pracovných pozícií by mohlo zaniknúť v nasledujúcich 15 až 20 rokoch
  • 32 % pracovných pozícií sa po automatizácii radikálne zmení
  • Jeden zo siedmich pracujúcich bude samostatne zárobkovo činnou osobou, a jeden z deviatich na dočasnej zmluve
  • Šiestim z desiatich pracujúcich budú chýbať IT zručnosti
  • Počet členov v odborových organizáciách klesol za posledné tri dekády takmer o polovicu
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
1 Comment
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
View all comments
jnkov

V prvom rade by sme mali veci nazývať správnym menom. O automatizácii sme hovorili v min. storočí, dnes už hovoríme o robotizácii a umelej inteligencii. Totiž automatizácia zahŕňala automatické procesy, pri ktorých bola nevyhnutná prítomnosť človeka ako riadiaceho a kontrolného elementu. Robotizácia so správnym využitím umelej neurónovej siete (ANN, dnes už viac DNN – hlboká neur. sieť) má možnosť kontroly a sebazdokonaľovania sama. Ale k jadru článku: Problémom nie je technologický pokrok, ten je človeku geneticky prirodzený od prvej kamennej motyky po dnešné autonómne traktory bez ľudskej obsluhy. Z toho by sme mali mať radosť, oslavovať to. Problémom je ale… Zobraziť viac >>