Už viete, aké škodlivé sú pre našu planétu plastické fľaše? Ľudstvo totiž každú minútu použije a zahodí milión plastických fliaš, ktoré sa navyše komplikovane recyklujú. Výsledkom je, že plasty spolu s ďalším odpadom upchávajú vodné toky (na Slovensku rieka Bodva), poškodzujú prírodu a hromadia sa v citlivých ekosystémoch.

Dnes už vieme, že používanie plastu, nie je pravdepodobne dobré ani pre nás. V skutočnosti taký glg balenej vody vás napokon môže vyjsť ešte pekne draho.

Podľa nedávnej štúdie voda predávaná v plastových fľašiach obsahuje mikroplasty v takom množstve, ktoré by mohlo ohroziť ľudské zdravie. BBC oznámila, že Svetová zdravotnícka organizácia  (WHO) plánuje započať výskum potenciálnych zdravotných rizík, ktoré môže mať prijímanie plastov na ľudský organizmus.

Mikroplasty sú drobné kúsky plastov, ktoré boli rozložené na čiastočky menšie ako necht. Podľa niektorých odhadov sa každoročne dostane do našich odtokových kanálov približne 275 000 ton týchto látok (údaje od odpadoch boli zhromaždené zo 192 pobrežných krajín ešte v roku 2010).

2018-05-12 (2)

V správe,  ktorá nebola publikovaná vo vedeckých časopisoch, ale objednala si ju spoločnosť Orb Media (nezávislá žurnalistická organizácia, ktorá sa zasadzuje o to, aby prinášala príbehy a správy, ktoré majú dopad na milióny ľudí po celom svete), výskumníci z New Yorkskej State University vo Fredonii testovali balenú vodu v 259 fľašiach od 11 rôznych výrobcov, ktoré nakúpili v 9 rôznych krajinách. Do každej fľaše pridali červené farbivo, keďže farbivo priľne k plastom a odlíši ich tak od vody, v ktorej [plast] pláva. Vedci napočítali v priemere 10,4 mikročastíc na liter. V niektorých fľašiach nebol žiaden plast. No v litri vody balenej od Nestle Pure Life sa ich nachádzalo až 10 000.

Zistenia poukazujú na to, že človek, ktorý vypije liter balenej fľaše denne – polovica z odporúčanej dennej dávky pre priemerného človeka – možno každý rok príjme desiatky tisíc mikroplastických čiastočiek, uvádza sa v článku od Orb Media.

Ešte presne nevieme, ako mikroplasty ovplyvňujú ľudské zdravie, ale logicky možno dospieť k záveru, že nič dobré nám neprinesú. Vieme ale, že plasty v telách, napríklad, rýb ovplyvňujú ich správanie a menia ich hormóny. Je známe, že niektoré chemikálie v plastoch majú podobný dopad aj na človeka.

Ak ste ostali v šoku z toho, že aj vo vašej vode sa nachádzajú čiastočky plastov, zrejme ste o tom, čo vám prezradíme ďalej, ani netušili! Predošlou štúdiou Orb Media odhalila, že až 83% vody z vodovodu obsahuje vzorky mikročiastočiek plastov. A čo je ešte zarážajúcejšie? Že množstvo týchto mikroplastov nájdených v plastových fľašiach bol dvojnásobne vyšší ako vo vode z vodovodu.

Ťažko si predstaviť riešenie, ktoré by sa úplne odstránilo problém. Mestské samosprávy a čističky by mali začať lepšie filtrovať vodu, ktorá potom tečie do domácnosti a plastových fliaš. Ale aj keby sa tak stalo, minimálne by sme stále mali plastové fľaše, ktoré sa rozkladajú vo vode na mikro čiastočky – a to ani nespomíname ďalšie produkty z plastu. Lepšia filtrácia by bola len dočasným riešením omnoho väčšieho problému. Ekosystémy, v ktorých žijú nielen ľudia, ale aj zvieratá a rastliny, by na tom boli zrejme lepšie, ak by vlády zakázali plasty definitívne.

Tu si môžete vyrátať mieru rizika vystavenia sa plastom.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
1 Comment
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
View all comments
Filip

Môj návrh: obmedzenie plastových materiálov v potravinárstve na minimum a preferovať sklo alebo nejaký nový materiál, ktorý by mal čo najmenší dopad na zdravie prírody. Ľudia by si mali hlavne uvedomiť, že niekedy úplne zbytočne používajú plastové vrecúška v obchodoch na také zeleniny a ovocie, kedy to vôbec nie je potrebné. Taktiež to platí pre nákupné tašky. Každý by si mal nosiť svoju vlastnú, najlepšie plátenú.