BBC: NEVYPOVEDANÝ PRÍBEH MASAKRY NA MAJDANE

0
288
Ilustračné foto (Foto: Streetwrk (CC BY-ND 2.0))

Pred takmer rokom znamenal deň krviprelievania na námestí v Kyjeve koniec zimných protestov proti vláde prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý krátko nato utiekol z krajiny. Zomrelo viac ako 50 demonštrantov a traja policajti. Ale ako sa začala streľba? Organizátori protestov akúkoľvek súvislosť s ňou popierali – ale jeden muž rozpovedal BBC iný príbeh. [sociallocker]

Je skoro ráno, 20. februára 2014. Kyjevské Námestie nezávislosti (Majdan) je rozdelené – na jednej strane je poriadková polícia, na druhej strane sú demonštranti.

Toto sa deje už po dobu dlhšiu ako dva mesiace. Avšak blíži sa príchod udalostí,  po ktorých bude na konci dňa viac ako 50 ľudí mŕtvych, mnoho z nich bude zastrelených bezpečnostnými silami na ulici.

Násilie povedie k pádu pro-ruského prezidenta Ukrajiny, Viktora Janukovyča. Moskva nazve 20. február ozbrojeným pučom a použije ho na ospravedlnenie anexie Krymu a podpory pre separatisov vo východnej časti Ukrajiny.

Lídri protestov, z ktorých niektorí získajú miesta vo vláde  novej Ukrajiny trvajú na tom, že plná zodpovednosť za streľbu leží na plechiach  bezpečnostných síl, konajúcich v mene predchádzajúcej vlády.

Avšak po roku začínajú niektorí svedkovia opisovať situáciu inak.

“Nestrieľal som s cieľom zabiť”

“Mieril som dole, pod ich nohy,” hovorí muž, ktorého budeme volať Sergej a ktorý hovorí, že zaujímal pozíciu v kyjevskom Konzervatóriu, hudobnej akadémii na juhozápadnom rohu námestia.

“Samozrejme, že som ich mohol zasiahnuť aj do ruky, alebo kdekoľvek. Ale nestrieľal som s cieľom zabiť.”

Sergei hovorí, že bol pravidelným demonštrantom na Majdane viac ako mesiac  a že jeho streľba na policajtov na námestí a streche podzemného nákupného centra ich následne prinútila, aby ustúpili.

Strieľalo sa tam už dva dni predtým, 18. februára. Streda 19. februára bola pokojnešia, ale ako hovorí Sergej, vo večerných hodinách sa dostal do kontaktu s mužom, ktorý mu ponúkol dve zbrane: brokovnicu a loveckú guľovnicu Saiga.

Ako hovorí, vybral si tú druhú a schoval ju v budove pošty, len pár metrov od Konzervatória. Obe budovy boli pod kontrolou demonštrantov.


 

(Info k obrázku) Polícia pod vplyvom útoku ustúpila zo svojich pozícií z prednej línie na námestí, nazad pozdĺž ulice po severnej strane Hotela Ukrajina.

Demonštranti potom postupoval smerom k polícii, kde boli zastrelení ustupujúcimi bezpečnostnými silami a ostreľovačmi z okolitých budov.

Bolo zabitých viac ako 50 ľudí,  čo sú najťažšie straty na životoch v dôsledku stretov medzi demonštrantami a bezpečnostnými silami na Majdane.


Ako ďalej Sergej hovorí, 20. februára, skoro ráno kedy začala streľba, bol eskorotvaný na Konzervatórium a asi 20 minút pred 07:00 strieľal na políciu, spolu s druhým strelcom.

Jeho verzia je čiastočne potvrdená ďalšími svedkami. Andrij Ševčenko, opozičný poslanec a člen majdanského hnutia obdržal v spomínané  ráno telefonát od šéfa poriadkovej polície na námestí.

“Volal mi a hovorí: “Andrij, niekto strieľa na mojich ľudí. “A povedal, že streľba vychádzala z Konzervatória.”

Ševčenko kontaktoval muža zodpovedného za bezpečnosť pre demonštrantov Andrija Parubija, známeho ako veliteľa Majdanu.

“Poslal som skupinu svojich najlepších mužov, aby prešli celú budovu konzervatória a zistili, či tam boli nejaké palebné pozície,” hovorí Parubij.

Medzitým poslanec Andrij Ševčenko príjmal čoraz viac telefonátov.

“Stále som príjmal telefonáty od policajného dôstojníka, ktorý hovoril: “Mám toch ľudí zranených, mám päť ľudí zranených, mám jednu osobu mŕtvu” A v nejakom okamihu povedal: “Sťahujeme sa” a “Andrij neviem, čo bude ďalej.” Ale ja som jasne cítil, že sa stane niečo naozaj zlé.”

Andrij Parubij, v súčasnosti podpredseda ukrajinského parlamentu hovorí, že jeho muži v budove konzervatéria nenašli žiadnych ozborojencov.

Ale fotograf, ktorý sa do Konzervatória dostal neskôr v dopoludňajších hodinách (krátko po 08:00), tam mužov so zbraňami nafotil, aj keď strieľať ich nevidel.

Čo sa stalo na námestí Majdan: Príbeh fotografa
Snímky zhotovené miestnym fotografom vo vnútri budovy Konzervatória, ráno, 20. februára 2014

Sergejova výpoveď je odlišná aj od Parubijovej.

“Práve som znovu nabíjal,” hovorí. “Pribehli ku mne a jeden šliapol na mňa a povedal: “Chcú s tebiu hovoriť, všetko je v poriadku, ale prestať robiť to, čo robíte.”

Sergei hovorí, že je presvedčený o tom, že muži, ktorí ho odvliekli boli z bezpečnostnej jednotky od Parubija, hoci nepoznal ich tváre. Bol vyvedený z budovy Konzervatória, vyvezený autom mimo Kyjeva a tam bol ponechaný, aby si zabezečil cestu domov sám.

Dovtedy boli boli smrteľne zranení traja policajti a masové zabíjanie demonštrantov začalo.

Oficiálne vyšetrovanie Kyjeva sa zameriava na to, čo sa stalo potom. T.j.  potom, čo poriadková polícia začala ustupovať z námestia. Na videozázname je jasne vidieť paľbu na demonštrantov, pri ustupovaní polície.

Zatknutí boli iba traja ľudia, všetci z nich boli členmi špeciálnej jednotky poriadkovej polície. A z tých troch zostávajú vo väzbe iba dva – policajti s nižšou hodnosťou. Veliteľ policajnej jednotky Dmitrij Sadovnik bol prepustený na kauciu a následne zmizol.

Traja policajti sú obvinení zo spôsobenia 39 úmrtí. Ale zabitých bolo ďalších minimálne desať demonštrantov a na následky svojich zranení zomreli aj traja policajti

Niektorí mŕtvi boli takmer určite zastreleníl ostreľovačmi, ktorí ako sa zdá strieľali z niektorých vyšších budov, ktoré obklopujú námestie.

Právnici obetí a zdroje z úradu generálneho prokurátora pre BBC uviedli,  že pokiaľ ide o vyšetrovanie úmrtí, ktoré nemohli byt spôsobené poriadkovou políciou, tak ich úsilie je blokované súdmi.

“Keď si uvedomíte, že v ére Janukovyča to bolo ako Bermudský trojuholník: prokuratúra, polícia a súdy,” hovorí Andrij Ševčenko. “Všetci vedeli, že spolupracovali, kryli sa navzájom a to bol základ obrovskej korupcie v krajine. Tieto prepojenia stále existujú.”

O konšpiračné teórie nie je núdza

Ukrajinský generálny prokurátor Vitalij Jarema bol tento týždeň prepustený, uprostred kritiky týkajúcej sa vedenia vyšetrovania.

Medzitým začali prekvitať konšpiračné teórie.

“Som si istý, že streľba z 20. februára bola realizovaná ostreľovačmi, ktorí prišli z Ruska a ktorí boli pod kontrolou Ruska,” hovorí bývalý veliteľ Majdanu Andrij Parubij.

“Cieľom strelcov bolo zorganizovať krvavý masaker na Majdane.”

To je na Ukrajine široko uznávaný názor. V Rusku mnohí veria v pravý opak, čiže vzbura na Maidani bola sprisahaním Západu, prevrat bol ovplyvňovaný CIA a navrhnutý bol tak, aby vytiahol Ukrajinu z pod vplyvu Moskvy. Ani jedna strana pre svoje tvrdenia neponúka presvedčivé dôkazy.

Prevažná väčšina protestujúcich na Maidani boli mierumilovní, neozbrojení občania, ktorí mesiace vzdorovali v treskúcej zime a požadovali zmenu ich skorumpovanej vlády. Ak je známe, všetci demonštranti zabití 20. februára boli neozbrojení.

Lídri Majidanu vždy tvrdil, že robili, čo mohli, aby zbrane zostali mimo námestia.

“Vedeli sme, že naša sila je nepoužívať silu a naša slabosť by bola, keby začneme strieľať,” hovorí Andrij Ševčenko.

Parubij hovorí, že na Majdan mohla prísť hŕstka demonštrantov so zbraňami, ako súčasť spontánnej neorganizovanej reakcie na násilie zo strany bezpečnostných síl v obodbí do 20. februára.

“Počul som, že po streľbe z 18. februára, prišli na Majdan chlapci s poľovníckymi puškami. Bolo mi povedané, že niektorí z nich boli príbuzní a rodičia tých ľudí, ktorí boli zabití 18. februára. Takže priznávam možnosť, že na Majdane boli ľudia s loveckými puškami. Keď ostreľovači začali zabíjať našich ľudí jednéhon po druhom, viem si predstaviť, že tí s loveckými puškami opätovali paľbu.”

Sergei opäť rozpráva iný príbeh. Hovorí, že ako potenciálny strelec bol koncom januára naverbovaný mužom, ktorého popisuje len ako vyslúžilého vojenského dôstojníka. Sergej je taktiež bývalý vojak.

“Porozprávali sme sa a on ma vzal pod svoje ochranné krídla. Videl vo mne niečo, čo sa mu páčilo. Dôstojníci sú ako psychológovia, dokážu rozoznať, kto je schopný. Držal si ma na blízku.”

Bývalý dôstojník ho odradil od vstupu do niektorej z viacerých militantných skupín pôsobiacich na Majdane.

“”Tvoj čas príde,”povedal.”

Pripravoval Vás psychologicky, aby ste zobrali do ruky zbraň?

“Nie, že by sme si sadli a vypracovali plán. Ale hovorili sme o tom súkromne a on ma na to pripravoval.”

Kto bol spomínaný muž, ktorý zrejme Sergeja naverboval, alebo či patril k niektorej z uznaných skupín pôsobiacich na Majdane, nie je jasné.

A bejasností je oveľa viac. Napríklad stále nevieme, kto 20. februára  vystrelil ako prvý.

Pokiaľ ide o konšpiračné teórie, je možné, že bol Sergej zmanipulovaný a hral úlohu pešiaka vo väčšej hre. Ale on to tak nevidí. Bol jednoducho demonštrant, ktorý ako sám hovorí, zobral do rúk zbraň v sebaobrane.

“Nechcel som nikoho postreliť, alebo zabiť, ale taká bola situácia. Necítim sa ako nejaký hrdina. Naopak: mám problémy so spaním, zlé predtuchy, snažím sa ovládať, ale som stále nervózny. Nemám byť na čo hrdý. Je jednoduché strieľať, ale život potom, to je to ťažké. Avšak musíte brániť svoju krajinu.”

Dlhšiu videoreportáž (v angličtine), ktorú pripravil Gabriel Gatehouse si môžete pozrieť tu a rozhlasový dokument (v angličtine) si môžete vypočuť tu.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments