BIELE PRILBY SÚ OBYČAJNÝM PROPAGANDISTICKÝM KONŠTRUKTOM, TVRDÍ SVETOVO UZNÁVANÝ DOKUMENTARISTA

0
799

John Pilger, pôvodom austrálsky novinár, spisovateľ a režisér dokumentov, ktorý získal viacero ocenení, mimo iného aj Britskú cenu novinára roka, sa v televíznom rozhovore vyjadril, že Biele prilby, údajne nezávislá organizácia civilnej obrany, ktorá operuje prevažne na území Sýrie a to výhradne v oblastiach pod kontrolou teroristických skupín a rebelov, je akýmsi propagandistickým nástrojom teroristov. Taktiež povedal, že kazetové bomby, ktoré dopadajú na deti v Jemene, riadia britskí operatívci v Jemene.

Pilger na otázku reportéra, či sa Islamský štát svojim útokom v Manchestri snažil zasiahnuť do priebehu britských volieb, povedal: Tieto džihádistické skupiny od ISIL po Al-Kájdu v rôznych formách, hlavne Al-Kájda na Arabskom poloostrove, kde je najúspešnejšia, či Al-Nusra v Sýrii, oni vedia ako zasahovať, vedia ako manipulovať médiá. Máme napríklad Biele prilby, kompletne propagandistický konštrukt v Sýrii a skončili s tým, že získali Oskara. Vedia ako zasahovať denne do verejného diskurzu, či do politického diania …”

Hlavnou témou rozhovoru so svetoznámym dokumentaristom bol práve nedávny teroristický útok v Manchestri, ktorý si vyžiadal 22 obetí na životoch a desiatky zranených. “Videl som množstvo detí v rôznych častiach sveta, ktoré boli bombami roztrhané na kusy. Som si vedomý toho, že tieto deti nie sú odlišné od detí v našej spoločnosti. Je to však prirodzené, sú nám bližšie a je správne, že sme zhrození a smútime. Mali by sme sa zamyslieť nad nejakým mechanizmom, civilizovaným mechanizmom pomocou ktorého by sme vedeli o deťoch, ktoré boli bolestne zranené akciami našej vlády. Napríklad kazetovými bombami, ktoré dopadajú na Jemen a ktoré riadi britský vojenský personál v Rijáde.” 

Pilger medzi iným spomenul úlohu Spojených štátov a Veľkej Británie v destabilizácii Blízkeho Východu a Severnej Afriky a pripomenul závratné zbraňové obchody s golfskými štátmi, najmä Saudskou Arábiou, ktoré sú na základe mnohých dôkazov, jednoznačnými podporovateľmi Islamského štátu. Tiež upozornil na nebezpečnú politiku USA a VB ohľadom politiky voči Iránu. “Trump sa už otvorene postavil na stranu Sunnitov proti Šiítom, čo je receptom na tú najdesivejšiu katastrofu a nie som síce futurista, ale je to tiež recept na ďalšie Manchestre,” uviedol Pilger.

V ďalšej časti rozhovoru sa venoval aj americkým mainstreamovým médiám a hlavne prípadu Juliana Assange, ktorého po siedmych rokoch zbavila švédska prokuratúra obvinení zo znásilnenia a ktorému Pilger už dlhodobo prejavuje podporu, napríklad aj známym dokumentom Vojna, ktorú nevidíte z roku 2010.

Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na