BIELE PRILBY SÚ OBYČAJNÝM PROPAGANDISTICKÝM KONŠTRUKTOM, TVRDÍ SVETOVO UZNÁVANÝ DOKUMENTARISTA

0
820

John Pilger, pôvodom austrálsky novinár, spisovateľ a režisér dokumentov, ktorý získal viacero ocenení, mimo iného aj Britskú cenu novinára roka, sa v televíznom rozhovore vyjadril, že Biele prilby, údajne nezávislá organizácia civilnej obrany, ktorá operuje prevažne na území Sýrie a to výhradne v oblastiach pod kontrolou teroristických skupín a rebelov, je akýmsi propagandistickým nástrojom teroristov. Taktiež povedal, že kazetové bomby, ktoré dopadajú na deti v Jemene, riadia britskí operatívci v Jemene.

Pilger na otázku reportéra, či sa Islamský štát svojim útokom v Manchestri snažil zasiahnuť do priebehu britských volieb, povedal: Tieto džihádistické skupiny od ISIL po Al-Kájdu v rôznych formách, hlavne Al-Kájda na Arabskom poloostrove, kde je najúspešnejšia, či Al-Nusra v Sýrii, oni vedia ako zasahovať, vedia ako manipulovať médiá. Máme napríklad Biele prilby, kompletne propagandistický konštrukt v Sýrii a skončili s tým, že získali Oskara. Vedia ako zasahovať denne do verejného diskurzu, či do politického diania …”

Hlavnou témou rozhovoru so svetoznámym dokumentaristom bol práve nedávny teroristický útok v Manchestri, ktorý si vyžiadal 22 obetí na životoch a desiatky zranených. “Videl som množstvo detí v rôznych častiach sveta, ktoré boli bombami roztrhané na kusy. Som si vedomý toho, že tieto deti nie sú odlišné od detí v našej spoločnosti. Je to však prirodzené, sú nám bližšie a je správne, že sme zhrození a smútime. Mali by sme sa zamyslieť nad nejakým mechanizmom, civilizovaným mechanizmom pomocou ktorého by sme vedeli o deťoch, ktoré boli bolestne zranené akciami našej vlády. Napríklad kazetovými bombami, ktoré dopadajú na Jemen a ktoré riadi britský vojenský personál v Rijáde.” 

Pilger medzi iným spomenul úlohu Spojených štátov a Veľkej Británie v destabilizácii Blízkeho Východu a Severnej Afriky a pripomenul závratné zbraňové obchody s golfskými štátmi, najmä Saudskou Arábiou, ktoré sú na základe mnohých dôkazov, jednoznačnými podporovateľmi Islamského štátu. Tiež upozornil na nebezpečnú politiku USA a VB ohľadom politiky voči Iránu. “Trump sa už otvorene postavil na stranu Sunnitov proti Šiítom, čo je receptom na tú najdesivejšiu katastrofu a nie som síce futurista, ale je to tiež recept na ďalšie Manchestre,” uviedol Pilger.

V ďalšej časti rozhovoru sa venoval aj americkým mainstreamovým médiám a hlavne prípadu Juliana Assange, ktorého po siedmych rokoch zbavila švédska prokuratúra obvinení zo znásilnenia a ktorému Pilger už dlhodobo prejavuje podporu, napríklad aj známym dokumentom Vojna, ktorú nevidíte z roku 2010.

MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments