Dokumentárny film Jakuba Cíbika Biele Karpaty – Kráľovstvo strážené Vršatcom začal vznikať v auguste roku 2012. Ako už jeho názov napovedá, venovaný je pohoriu ležiacemu na slovensko-moravskom pomedzí. Jeho cieľom je priblížiť verejnosti tento nádherný, ale trochu pozabudnutý kraj Slovenska.
Snímka je zameraná predovšetkým na fenomén kultúrno-prírodnej krajiny, ktorej súčasťou je oddávna človek. Ten ju postupne pretváral k svojmu obrazu až do dnešnej podoby. Vďaka prístupu našich predkov tu vznikli druhovo veľmi pestré spoločenstvá kvetnatých lúk a pasienkov, políčok a pastevných lesov. V posledných storočiach však naša spoločnosť a s ňou aj krajina prechádza mnohými zmenami. S absenciou tradičného hospodárenia sa vytráca pestrá krajinná mozaika a množstvo vzácnych organizmov. Preto je hlavným posolstvom tohto dokumentu poukázať na nevyhnutnosť obnovy foriem hospodárenia, ktoré sú blízke prírode, hovoriac o mozaikovitom kosení, extenzívnej pastve a iných.

Kamera, réžia, strih: Jakub Cíbik
Komentár čítal: Martin Trnavský
Hudba: Maok, Miroslav Švický, Viter

Ak chcete podporiť film a jeho autora, objednajte si film na DVD (https://goo.gl/forms/e3aPHafz792k1n362) alebo zašlite ľubovoľnú čiastku na č.ú. SK89 0200 0000 0025 2034 5853

Ak máte záujem o premietanie filmu s diskusiou alebo nejaké otázky, pripomienky atď. napíšte na cibojak@gmail.com
Sledujte aj stránku na FB: https://www.facebook.com/bielekarpaty/

A nezabudnite ho ohodnotiť: http://www.csfd.cz/film/349668-biele-…

Malá veľká krajina. Krajina malá rozlohou, ale s veľkým bohatstvom.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre