BLAIR: OBDIVUJEM POKRKOK SLOVENSKA (03/2006)

0
108
Zdroj foto: Modré správy č.1, dvojtýždenník SDKÚ-DS

[sociallocker]Britský premiér Tony Blair ocenil slovenské reformy. „Mnohí obdivujeme pokrok, ktorý dosiahlo Slovensko za posledné roky. Obdivujeme silu slovenskej ekonomiky, ako aj odhodlanie postarať sa o to, aby Slovensko bolo dobrým partnerom v NATO a v Európe,“ povedal Blair počas svojej historicky prvej návštevy Slovenska. Svojho slovenského kolegu Mikuláša Dzurindu označil za dobrého priateľa a kolegu a vyslovil obdiv jeho líderstvu. Reformný program slovenskej vlády je podľa Blairových slov totožný s cieľmi, ktoré sa on snaží dosiahnuť doma a aj preto vie, aká je cesta zmien ťažká.

,,Ľudia niekedy nedokážu vidieť dlhodobý prínos náročného a bolestivého procesu reforiem,“ povedal šéf britskej Labour Party a významný predstaviteľ európskej sociálnej demokracie. Dodal však, že v súčasnosti sa darí práve tým krajinám, ktoré podstúpili reformy v mene ich dlhodobého prospechu pre spoločnosť.

Slovenský premiér a predseda SDKÚ oceňuje Blairovu odvahu robiť veľmi vážne reformy. ,,Tony Blair zmenil tradičný náhľad na delenie politikov na ľavicu a pravicu a narysoval nové čiary delenia – na tých, ktorí majú odvahu a robia principiálnu politiku, a na tých, ktorí špekulujú, naháňajú stranícke body a správajú sa tak, že vážne veci za nich vybaví niekto iný,“ povedal Dzurinda.

V diskusii so študentmi na pôde Univerzity Komenského pripomenul britský premiér to, že jeho krajina ako jedna z mála otvorila svoj pracovný trh ľuďom z nových členských štátov. Priznal, že to bolo ťažké rozhodnutie, mnohí sa ho báli a nechýbali ani katastrofické scenáre. Po dvoch rokoch však možno povedať,
že sa oplatilo. Noví ľudia priniesli do britskej ekonomiky dynamiku a schopnosť tvrdo pracovať. Blair aj Dzurinda odmietli antiamerikanizmus, ktorý sa šíri v Európe. Transatlantická spolupráca je podľa oboch dôležitou podmienkou európskej bezpečnosti. ,,Najhoršie, čo by sa mohlo Európe stať, by bolo, keby sa Amerika izolovala a prestala by sa angažovať pri riešení problémov sveta,“ dodal Blair.

Blízky vzťah oboch premiérov symbolizovalo Blairovo gesto, keď vstal a podal Dzurindovi barly, aby mohli spolu odísť. So svojím britským partnerom sa totiž Mikuláš Dzurinda stretol len niekoľko dní po úraze, pri ktorom si na lyžovačke zlomil nohu.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre