BLÍŽIME SA K OBDOBIU S NAJVYŠŠÍM OBJEMOM CO2 V ATMOSFÉRE ZA POSLEDNÝCH 200 MILIÓNOV ROKOV

2
489
STRUČNE

Nová štúdia publikovaná v Nature Communications naznačuje, že množstvo oxidu uhličitého v atmosfére veľmi rýchlo smeruje k hodnotám, ktoré tu neboli od obdobia triasu (treťohory). Za predpokladu prirodzeného vývoja slnka, neexistuje žiadny geologický precedens k tomu, čo by mohlo nasledovať.

OHRIEVANIE PREHISTORICKÝCH ROZMEROV

Už niet pochýb, že globálne otepľovanie skutočne zasiahlo našu planétu. Zaiste, Zem počas svojej existencie po miliardy rokov už zažila mnohé globálne teplotné výkyvy, ale v blízkej budúcnosti zažijeme neslýchané podmienky. Nová štúdia dokazuje, že sme si vyšliapli na návrat k hodnotám oxidu uhličitého, ktorý sme tu nemali už 200 miliónov rokov.

co2-projections_v2

Nová štúdia uverejnená v Nature Communications sa nezameriava len čisto na hladiny, ale aj na intenzitu ich nárastu. Od priemyselnej revolúcie spred 150 rokov sa objem atmosférických skleníkových plynov vyšplhal raketovou rýchlosťou z 280 ppm na takmer 405 ppm nameraných vlani (rok 2018; update: 3. máj 2019 – 414,81 ppm)

Ak budeme ale naďalej v tomto trende pokračovať, sa do roku 2250 množstvo častíc oxidu uhličitého vyšplhá na hodnotu 2000 ppm. Takéto hodnoty sme tu nemali už od Triasu. A hoci už bola Zem svedkom takýchto hodnôt, to ešte neznamená, že vieme, čo očakávať, ak sa Zem vráti k týmto číslám. A to najmä z toho dôvodu, pretože výskyt takéhoto množstva CO2 v atmosfére nezapríčinil pred 200 miliónmi rokov človek, ale vyskytovali sa v nej bežne, t.j. prirodzene.

SLNKO SA VYVÍJA

Je ale nutné vedieť, že CO2 nie je jediný faktor, ktorý prispieva k ohrievaniu planéty. Množstvo slnečného svetla, ktoré dopadá na planétu, má tiež na tomto svoj podiel. A, žiaľ, stalo sa to, že v súčasnosti je slnko jasnejšie ako za posledných 200 miliónov rokov.

Podľa Gavina Fostera, vedúceho tímu, a profesora na izotopovej geochémii na univerzite v Southamptone, „…keďže slnko bolo vtedy slabšie, klíma pred 200 miliónmi rokov bola na tom lepšie ako dnes, kedy sa v atmosfére nachádzajú vysoké koncentrácie CO2. Takže, nielenže sa výsledok klimatickej zmeny dostaví omnoho rýchlejšie ako milióny rokov predtým, navyše klíma, ktorá bude potom existovať, pravdepodobne nebude vôbec prirodzená, a ktorá tu nebola posledných 420 miliónov rokov.“

No je tu stále nádej na zastavenie, ak nie zvrátenie globálneho otepľovania. Existuje mnoho riešení, ktoré môžeme zaviesť aj ihneď, aby sme sa dostali na tú správnu trasu. Obnoviteľné zdroje energie zažívajú dnes boom nielen v Spojených štátoch, ale aj po celom svete, napriek (alebo možno práve kvôli) regulačnej politike niektorých svetových lídrov. Dokonca aj verejná mienka sa posunula vo vzťahu ku klimatickej zmeny a začína ju vnímať ako hrozbu. Už nám preto ostáva len prejsť od rečí k efektívnym skutkom.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
2
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
emiX

v clanku chyba objektivny fakt, ze unik CO2 do atmosfery v najvacsej miere sposobuje a v este vacsej bude sposobovat roztapanie permafrostu, a to prave tym oteplenim planety o par stupnov ludskou cinnostou. Dokument o tom napr. tu https://www.youtube.com/watch?v=hOaJvVpFPaU

Matej Kotian

Dobry den, clanok je prekladom ineho clanku. Prekladatel si nesnie dovolit vkladat do clanku informacie, ktore neboli obsiahnute v originali.

Návrat k článku
Páčia sa Vám naše články?
Pomohla by nám v ich šírení Vaša podpora na facebooku.
Za prípadný lajk pre našu FB stránku vopred ďakujeme.
2
0
Boli by sme radi, keby ste pridali svoj komentárx
()
x