„BOJTE SA KAPITALIZMU, NIE ROBOTOV,“ ODKAZUJE STEPHEN HAWKING

0
441

„Ak budú stroje vyrábať všetko, čo potrebujeme, potom ďalšie smerovanie spoločnosti bude závisieť od toho, ako budú veci distribuované.“

Podľa slov Stephena Hawkinga, za za ekonomický kolaps nebudú zodpovedné stroje – ale ľudská nenásytnosť.

Na Reddit Ask Me Anything konferencii z 5. januára 2017 prebehla diskusia, kde sa Hawking vyjadril, že ekonomická nerovnosť sa zmení raketovou rýchlosťou, len čo sa pracovné pozície zautomatizujú a vlastníci týchto strojov odmientu sa podeliť o svoje rýchlo nadobudnuté bohatstvo.

“Ak budú stroje vyrábať všetko, čo potrebujeme, potom ďalšie smerovanie spoločnosti bude závisieť od toho, ako budú veci distribuované. Každý si bude môcť užívať život a plnohodnotne tráviť svoj voľný čas, ale len za podmienky, že stroje a výrobné linky budú zdieľané, pretože v opačnom prípade väčšina ľudí môže skončiť v biednych podmienkach, ak budú bohatí a majitelia výrobných liniek lobovať proti prerozdeleniu. Zatiaľ to žiaľ vyzerá tak, že trend je naklonený druhej možnosti, pretože technológia neustále rozširuje triednu nerovnosť.”

V podstate ide o to, že vlastníci výrobných liniek sa stanú buržoáziou novej éry, v ktorej ale korporácie nebudú poskytovať prácu ľuďom.

No priepasť medzi super bohatými a zvyškom narastá. Podľa francúzskeho ekonóma, Thomasa Pikettyho, kapitál – ako napríklad cenné papiere alebo majetky – rastie ďaleko rýchlejšie ako aktuálny ekonomický rast. Majetok bohatých sa množí niekoľkokrát rýchlejšie ako rastú ceny, a preto pracujúca trieda ich nikdy nedobehne.

Ale ak má Hawking pravdu, problémom nebude udržať krok. Pôjde o boj sa aspoň priblížiť štartovacej línii strojov.

 

 

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na