BRATISLAVU PO PRVÝKRÁT NAVŠTÍVI DAVID CAMERON

0
223
GLOBSEC (Zdroj foto: globsec.org)

Bratislava bude opäť dejiskom medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC a to už tento víkend 19. – 21.6.2015. Od piatka do nedele preto budú v Bratislave platiť mimoriadne bezpečnostné opatrenia.

Podľa zakladateľa konferencie Róberta Vassa bude horúcou témou otázka budúcnosti Európskej únie či situácia na Blízkom Východe “Skloňuje sa odchod Grécka z eurozóny, Veľkej Británie z Európskej únie, je tu téma migrácie, na Blízkom východe čelíme bezprecedentnému rastu islamského extrémizmu.” Okrem toho budú hostia diskutovať o Ukrajinskej kríze, o situácii na Balkáne a v krajinách V4, ale aj o kybernetickej bezpečnosti.

Účastníkmi konferencie GLOBSEC zo Slovenska sú najvyšší štátni predstavitelia – Andrej Kiska, Róber Fico, Peter Pellegrini, či Miroslav Lajčák, ale aj bývalý premiér Mikuláš Dzurinda či bývalý minister financií Ivan Mikloš, ktorí aktuálne pôsobia na Ukrajine ako poradcovia.

Z okolitých štátov to budú premiéri Českej republiky, Maďarska a Poľska Bohuslav Sobotka, Viktor Orbán a Eva Kopaczová, poľský prezident Bronislaw Komorowski, no i ďalší prezidenti Chorvátska, Gruzínska, Estónska či Macedónska i politickí predstavitelia z Ukrajiny i Ruska.

Zo zahraničia ku nám zavíta, a to po prvýkrát britský premiér David Cameron, ale aj americký senátor John McCain, generálny tajomník OECD Angel Gurria, zástupca generálneho tajomníka NATO Alexander Wershbow, niekdajší minister pre vnútornú bezpečnosť USA Michael Chertoff či americký spravodajský expert George Friedman.

Medzi kontroverzných účastníkov patrí bývalý prezident Gruzínska a dnes gubernátor Odeskej oblasti na Ukrajine Micheil Saakašvili, ktorý je gruzínskou prokuratúrou stíhaný za spreneveru, násilné potlačenie demonštrácie, za zneužitie právomocí a spoluúčasti na vražde.
Konferencia hostí nielen politikov a diplomatov, ale aj novinárov, odborníkov a predstaviteľov rôznych inštitútov (zoznam tohtoročných účastníkov konferencie).

Tohtoročná konferencia bude zároveň slúžiť aj ako príprava na summit NATO v Poľsku, ktorý sa bude konať budúci rok. Okrem panelových diskusií a každoročného udeľovania cien, prinesie tohtoročná konferencia aj novinku, ktorou bude rozšírenie sprievodných akcií tzv. GLOBSEC City Talks do Banskej Bystrice a Košíc. Konferencia si medzi iným dáva za cieľ formovať novú generáciu odborníkov a diplomatov.

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

ZDROJwebnoviny.sk
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na