BRATISLAVU PO PRVÝKRÁT NAVŠTÍVI DAVID CAMERON

0
304
GLOBSEC (Zdroj foto: globsec.org)

Bratislava bude opäť dejiskom medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC a to už tento víkend 19. – 21.6.2015. Od piatka do nedele preto budú v Bratislave platiť mimoriadne bezpečnostné opatrenia.

Podľa zakladateľa konferencie Róberta Vassa bude horúcou témou otázka budúcnosti Európskej únie či situácia na Blízkom Východe “Skloňuje sa odchod Grécka z eurozóny, Veľkej Británie z Európskej únie, je tu téma migrácie, na Blízkom východe čelíme bezprecedentnému rastu islamského extrémizmu.” Okrem toho budú hostia diskutovať o Ukrajinskej kríze, o situácii na Balkáne a v krajinách V4, ale aj o kybernetickej bezpečnosti.

Účastníkmi konferencie GLOBSEC zo Slovenska sú najvyšší štátni predstavitelia – Andrej Kiska, Róber Fico, Peter Pellegrini, či Miroslav Lajčák, ale aj bývalý premiér Mikuláš Dzurinda či bývalý minister financií Ivan Mikloš, ktorí aktuálne pôsobia na Ukrajine ako poradcovia.

Z okolitých štátov to budú premiéri Českej republiky, Maďarska a Poľska Bohuslav Sobotka, Viktor Orbán a Eva Kopaczová, poľský prezident Bronislaw Komorowski, no i ďalší prezidenti Chorvátska, Gruzínska, Estónska či Macedónska i politickí predstavitelia z Ukrajiny i Ruska.

Zo zahraničia ku nám zavíta, a to po prvýkrát britský premiér David Cameron, ale aj americký senátor John McCain, generálny tajomník OECD Angel Gurria, zástupca generálneho tajomníka NATO Alexander Wershbow, niekdajší minister pre vnútornú bezpečnosť USA Michael Chertoff či americký spravodajský expert George Friedman.

Medzi kontroverzných účastníkov patrí bývalý prezident Gruzínska a dnes gubernátor Odeskej oblasti na Ukrajine Micheil Saakašvili, ktorý je gruzínskou prokuratúrou stíhaný za spreneveru, násilné potlačenie demonštrácie, za zneužitie právomocí a spoluúčasti na vražde.
Konferencia hostí nielen politikov a diplomatov, ale aj novinárov, odborníkov a predstaviteľov rôznych inštitútov (zoznam tohtoročných účastníkov konferencie).

Tohtoročná konferencia bude zároveň slúžiť aj ako príprava na summit NATO v Poľsku, ktorý sa bude konať budúci rok. Okrem panelových diskusií a každoročného udeľovania cien, prinesie tohtoročná konferencia aj novinku, ktorou bude rozšírenie sprievodných akcií tzv. GLOBSEC City Talks do Banskej Bystrice a Košíc. Konferencia si medzi iným dáva za cieľ formovať novú generáciu odborníkov a diplomatov.

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

ZDROJwebnoviny.sk
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments