BRAZÍLIA: PODĽA NAJNOVŠÍCH MERANÍ, AMAZONSKÝ DAŽĎOVÝ PRALES ČELÍ NÁRASTU DEŠTRUKCIE ZA VLÁDY BOLSONARA

0
263
  • Mesačná deforestácia stúpla o 88,4 % v porovnaní s minulým rokom
  • Brazília pod tlakom, aby chránila Amazonský dažďový prales v súlade s obchodnými podmienkami

Kancelária prezidenta Jair Bolsonara to odmietla komentovať a odkázala, že na otázky odpovie ministerstvo životného prostredia. Foto: Felipe Werneck/AP

Deforestácia brazílskej časti Amazonského dažďového pralesa vzrástla medziročne v júni o viac ako 88 %. K ťažbe a deštrukcii pralesa dochádza už druhý mesiac za sebou za vlády pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.

Podľa dát z brazílskej vesmírnej agentúry prebehla deforestácia najväčšieho tropického pralesa na rozlohe 920 kilometrov štvorcových (355 štvorcových míľ).

Vedci na základe dát zhodnotili, že uvádzaný 88,4 %-ný nárast je síce predčasný, ale všetko nasvedčuje tomu, že oficiálne výročné čísla, ktoré budú vychádzať z detailnejších snímok a meraní v priebehu 12 mesiacov až do konca júla, sú na dobrej ceste prekonať minuloročné hodnoty.

Z toho v prvých 11 mesiacoch zasiahla deforestácia 4 565 kilometrov štvorcových (1 762 štvorcových míľ), čo je 15 %-ný nárast počas rovnakej doby v porovnaní s minulým rokom.

Ochrancovia životného prostredia varovali, že silná podpora Bolsoara v otázke vývoja v Amazónii a kritika, ktorá sa zniesla na agentúru, ktorá má presadzovať práo v krajine, za pričasté vydávanie pokút, len posmelí ťažiarov a rančerov, ktorí chcú profitovať z odlesňovania.

„Bolsonaro celú situáciu len zhoršil,“ tvrdí Paulo Barreto, výskumník v brazílskej mimovládnej organizácii Imazon.

Zvýšená ťažba v pralese prichádza v čase, kedy Brazília čelí tlakom, aby chránila životné prostredie podľa podmienok dohody o voľnom obchode medzi EÚ a juhoamerickým blokom Mercosurom, na ktorom sa dohodli obe strany minulý týždeň.

Zdá sa, že obdobie dažďov v apríli tohto roku síce spomalilo rýchlosť odlesňovania, tá sa ale následne rozbehla v nasledujúcom mesiaci, kedy už začalo obdobie sucha.

Deforestácia vzrástla o 34 % v máji tohto roku v porovnaní s májom v minulom roku.

Kancelária brazílskeho prezidenta to odmietla komentovať a odkázala, že na otázky odpovie ministerstvo životného prostredia. „Prijímame všetky opatrenia, aby sme bojovali s nelegálnym odlesňovaním,“ komentoval minister životného prostredia Ricardo Salles.

Brazília sa rozlieha na 60 % celkovej plochy Amazónskeho pralesa, ktorý je (ešte stále) považovaný za najväčší tropický dažďový prales a vnímaný ako dôležitá súčasť boja s klimatickou zmenou.

Hoci ešte nebolo uverejnené konečné znenie dohody medzi EÚ a Mercusorom, z dohody vyplýva, že štáty EÚ trvali na tom, aby dohoda obsahovala aj ustanovenie o tom, aby sa v boji proti odlesňovaniu účinne vykonávala a plnila Parížska klimatická dohoda spolu s ďalšími záväzkami, ktoré z nej vyplývajú.

Francúzsky prezident, Emanuel Macron, minulý týždeň varoval, že nepodpíše dohodu s Brazíliou, ak Brazília odstúpi od Parížskej klimatickej dohody.

Paulo Adario, lesný stratég pre Greenpeace, prezradil, „že všetko nasvedčovalo tomu,“ že za vlády Bolsonara sa ťažba stromov zintenzívni, ale dúfa, že ohlas vo svetových médiách vyvinie na brazílsku vládu dostatočný tlak a prinúti ju konať.

„Až dostanú finálne čísla, čo budú určite vysoké, bude to nočnou morou pre Bolsonara,“ tvrdí Adario a dodáva, že „je to veľmi dôležité ako z pohľadu medzinárodného, tak aj z pohľadu samotnej Brazílie, pretože Amazonský prales je pojem sám o sebe.“

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na