PRIPOMEŇME SI: BRITSKÁ PREMIÉRKA TVRDILA, ŽE PREDAJOM ZBRANÍ SAUDSKEJ ARÁBII OCHRÁNI OBČANOV BRITÁNIE

0
202
Tereza May pri návšteve mešity vo východnom Londýne, zdroj: flickr.com

Britská premiérka Tereza May už v roku 2016 tvrdo obhajovala predaj zbraní do Saudskej Arábie napriek tomu, že táto krajina čelí obvineniam z vojnových zločinov páchaných v Jemene a trvala na tom, že práve tieto úzke väzby “udržujú ľudí v uliciach Británie v bezpečí”.

Jeremy Corbyn vyzval v septembri 2016 predsedkyňu vlády, aby zastavila predaj zbraní kvôli “humanitárnej katastrofe” spôsobenej koalíciou na čele so Saudskou Arábiou, ktorá vedie vojnu proti novej vláde Hútiov v Jemene.

K prejavom oboch názorových tábor došlo potom, čo parlamentný výbor poverený kontrolou vývozu zbraní uviedol, že je pravdepodobné, že britské zbrane boli použité pri porušení medzinárodného práva. Saudské kráľovstvo je obvinené z bombových útokov na viaceré medzinárodné nemocnice, ktoré prevádzkuje charitatívna organizácia Lekári bez hraníc (MSF), ako aj na školy, svadobné hostiny a potravinárske továrne.

Vo svojom prejave spojil Corbyn predaj zbraní s prebiehajúcou krízou utečencov, ktorá by podľa neho mala byť pre Britániu “najdôležitejšou záležitosťou a humanitárnou prioritou číslo jedna”. Dodal: “Preto zostávam znepokojený tým, že v centre bezpečnostnej stratégie tejto vlády je zvýšený vývoz zbraní práve do tej časti sveta, ktorá najviac ohrozuje našu bezpečnosť. Britská vláda naďalej predáva zbrane do Saudskej Arábie, ktoré sa využívajú na páchanie zločinov proti ľudskosti v Jemene, ako to jasne uviedli OSN a iné nezávislé agentúry.”

V reakcii na to Mayová poukázala na to, že pri príležitosti stretnutia s kráľovským zástupcom korunného princa na summite G20 v Číne, vyzvala Saudskú Arábiu, aby sama vyšetrila obvinenia ohľadom Jemenu.

Premiérka vtedy odmietla Corbynov názor, že obchod so Saudskou Arábiou znamená bezpečnostnú hrozbu pre obyvateľov Spojeného kráľovstva s tým, že “Jediné, na čom skutočne záleží je sila nášho vzťahu so Saudskou Arábiou. Čo sa týka boja proti terorizmu a vysporiadania sa s terorizmom, pomáhame týmto udržať ľudí v uliciach Británie v bezpečí.”

V uniknutej obsiahlej správe, Výbor pre kontrolu vývozu zbraní vyzval opakovane tak Európsky parlament, ako aj Medzinárodný výbor pre rozvoj, aby sa predaj zbraní do autokratického režimu ukončil. Väčšina Európskeho parlamentu pritom už vo februári 2016 hlasovala za embargo na vývoz zbraní do kráľovstva.

“Váha dôkazov o porušovaní medzinárodného humanitárneho práva zo strany koalície vedenej Saudskou Arábiou je teraz taká veľká, že je veľmi ťažké pokračovať v podpore Saudskej Arábie,” tvrdila správa.

Vláda argumentovala, že nevidela dôkazy o saudských vojnových zločinoch, ktoré by boli dôvodom pre zastavenie predaja zbraní.

Len v prvom roku bombardovania Jemenu podpísala britská vláda vývoz zbraní do Saudskej Arábie v hodnote 3,3 miliardy libier, ktoré zahŕňali 2,2 miliady pre tzv. licencie ML10, teda vybavenie vrátane dronov, vrtuľníkov a lietadiel. Tiež boli vydané ďalšie licencie ML4 vo výške 1,1 miliardy týkajúce sa bômb, rakiet, granátov a prostriedkov obrany. Spojené kráľovstvo navyše podpísalo licencie na obrnené vozidlá a tanky vo výške 430-tisíc libier.

V apríli 2017 spečatila britská premiérka priateľstvo a úzke väzby so Saudskou Arábiou, kam viedla jej prvá zahraničná cesta. V decembri 2016 sa tiež zúčastnila zasadnutia Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive v Bahrajne, kde vyjadrila záujem o intenzívnejšie obchodné vzťahy s arabskými autokratickými režimami.

Pripomeňme, že Saudská Arábia je obviňovaná nielen z páchania vojnových zločinov proti ľudskosti v Jemene, ale práve tak aj zo systematického šírenia extrémistickej wahábistickej ideológie nielen pomocou radikálnych imánov, ale tiež podporou a financovaním Islamského štátu v Iraku a Sýrii, ktorý sa prihlásil k nedávnemu masakru v Manchestri s najmenej 22 obeťami na životoch a vyše stovkou zranených.

Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na