BUDÚ AMERICKÍ SENÁTORI ČELIŤ OBVINENIU Z VLASTIZRADY?

0
86

V čase, keď sa americká vláda spoločne s Ruskom, Čínou, Francúzskom, Nemeckom a Veľkou Britániou snaží vyjednať dohodu s Iránom, ohľadom sporného jadrového programu, sa americkí republikáni púšťajú do politického boja nielen s prezidentom Obamom, ale aj so samotným Iránom. Republikáni nielenže kontroverzným spôsobom pozvali izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na pôdu Kongresu, kde už klasicky brojil za okamžité vojenské riešenie “iránskeho problému”, za čo zožal u republikánov nevídaný úspech a burácajúce ovácie, ale 47 senátorov zašlo dokonca tak ďaleko, že sa podpísalo pod otvorený list republikána Toma Cottona adresovaný iránskym lídrom, v ktorom sa Iránu “vyhrážajú”, že prípadná dohoda o jadrovom programe vyjednaná s Obamovou administratívou nebude z ich strany akceptovaná a po nových prezidentských voľbách môže byť zrušená “jedným ťahom pera”, nakoľko majú v senáte väčšinu.[sociallocker]

Tento kontroverzný krok mnohí považujú za podkopávanie autority nielen americkej vlády a prezidenta, ale celej mierovej snahy, ktorá by mohla mať v prípade úspešných rokovaní, veľmi priaznivý vplyv na vnútornú situáciu v Iráne (uvoľnenie medzinárodných hospodárskych sankcií), medzištátnu spoluprácu i bezpečnosť (Irán je významným spojencom v boji proti radikálnemu islamizmu). Odsúdil ho aj šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier pri svojej poslednej návšteve USA, kde upozornil, že nejde len o záležitosť americkej domácej politiky, ale narúšajú sa tým aj dlhoročné snahy a budovaná dôvera medzi Iránom a spojenými národmi. Samotný vodca Iránu Alí Chameneí v tom vidí “kolaps politickej etiky a vnútorný rozklad amerického systému”.

Snahy nabúrať mierový proces a podkopať autoritu prezidenta sa dokonca priamo spájajú s protištátnym činom a porušením zákona, konkrétne federálneho zákona ” The Logan Act”, podpísaného v roku 1799, v znení neskorších predpisov z roku 1994, v ktorom sa zakazuje neoprávneným osobám jednať so zahraničnými vládami. V tomto zmysle je kontroverzný list ťažkým porušením federálneho zákona, čím sa jeho signatári dopustili vlastizrady. Petícia s takouto formuláciou a žiadosťou o vznesenie žaloby voči 47 senátorom bola uverejnená na stránkach Bieleho domu a za pár dní ju podporilo takmer 300 tisíc občanov. Petície na webových stránkach Bieleho domu pritom fungujú tak, že už po dosiahnutí 100-tisíc odpisov musí k nej Biely dom vydať oficiálne stanovisko. Dostane sa teda táto kauza nakoniec na Ministerstvo spravodlivosti a budú 47 americkí senátori čeliť obvineniu z vlastizrady? Nechajme sa prekvapiť.[/sociallocker]

ZDROJwww.upi.com
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na