BUDÚCNOSŤ SVETOVÝCH NÁBOŽENSTIEV: PREDPOVEDE RASTU POPULÁCIE 2010-2050

0
726

Náboženský profil sveta sa rýchlo mení.  Zmeny sú spôsobené predovšetkým rozdielmi v pôrodnosti a veľkosti populácie mládeže najväčších svetových náboženstiev a rovnako aj ľuďmi, ktorí menia svoje vierovyznanie.[sociallocker]

Pokiaľ bude súčasný trend pokračovať do roku 2050, tak počas nasledujúcich štyroch desaťročí síce kresťania zostanú aj naďalej najväčšou náboženskou skupinou, ale islam porastie rýchlejšie, než akékoľvek iné významné náboženstvo.

  • Celosvetový počet moslimov sa bude takmer rovnať počtu kresťanov.
  • Podiel ateistov, agnostikov a ďalších ľudí, ktorí sa nebudú hlásiť k žiadnemu vierovyznaniu, bude v pomere k celkovej svetovej populácii klesať, hoci v krajinách, ako sú Spojené štáty a Francúzsko bude rásť.
  • Globálna budhistická populácia bude zhruba rovnako veľká ako v roku 2010, zatiaľ čo podiel hinduistickej a židovskej populácie bude v porovnaní so súčasnosťou väčší.
  • V Európe budú moslimovia tvoriť 10% z celkovej populácie.
  • India si udrží hinduistickú väčšinu, ale taktiež bude mať najväčšiu moslimskú populáciu na svete, čím prekoná Indonéziu
  • V Spojených štátoch bude počet kresťanov klesať z viac než troch štvrtín obyvateľov v roku 2010 na dve tretiny v roku 2050 a judaizmus už nebude najväčším nekresťanským náboženstvom. Početnejší ako židia budú v USA moslimovia.
  • Štyria z 10 kresťanov sveta budú žiť v subsaharskej Afrike.

Takéto sú svetové náboženské trendy zvýraznené v nových demografických predpovediach Pew Research Center. Predpoveď zohľadňovala aktuálnu veľkosť a geografické rozloženie hlavných svetových náboženstiev, vekové rozdiely, plodnosť, úmrtnosť, či medzinárodnú migráciu.

Predpokladaný nárast populácie podľa vierovyznaní v miliardách a v podieloch na celkovej populácii (Foto: pewforum.org /embedované/)

V roku 2010 bolo kresťanstvo jednoznačne najväčším svetovým náboženstvom a jeho počet stúpencov sa odhadoval na 2,2 miliardy, čo bola takmer tretina (31%) z celkovej 6,9 miliardovej populácie Zeme. Islam bol s 1,6 miliardou stúpencov, resp. 23% svetovej populácie druhý.

Ak budú súčasné demografické trendy pokračovať, tak islam kresťanstvo v polovici 21. storočia takmer doženie. V rokoch 2010 až 2050 celková svetová populácia vzrastie na 9,3 miliardy, čo predstavuje 35% nárast. A v priebehu toho istého obdobia sa predpokladá, že počet moslimov – čo je pomerne mladá populácia s vysokou pôrodnosťou – by sa mal zvýšiť o 73%. Počet kresťanov by mal taktiež stúpnuť, ale pomalšie. Približne v rovnakom pomere (35%) ako globálna populácia celkovo.

Odhadovaná zmena populácie (Foto: pewforum.org /embedované/)

V dôsledku toho sa bude podľa predpovede Pew Research v roku 2050 počet moslimov (2,8 mld, alebo 30% populácie) a kresťanov (2,9 miliardy, alebo 31%) vôbec prvý krát v histórii prakticky rovnať.

U všetkých hlavných svetových náboženských skupín s výnimkou budhistov sa očakáva v absolútnych číslach v nasledujúcich desaťročiach aspoň mierny rast. U globálnej budhistickej populácie sa očakáva, že bude pomerne stabilná, kvôli nízkej pôrodnosti a starnutiu obyvateľstva v krajinách, ako sú Čína, Thajsko a Japonsko.

Počet hinduistických obyvateľov by po celom svete mohol vzrásť o 34%, z niečo málo cez 1 miliardu na takmer 1,4 miliardy, čím bude zhruba držať krok s celkovým rastom počtu obyvateľov sveta. U židov, najmenšej náboženskej skupiny, pre ktorú boli urobené samostatné predpovede sa očakáva nárast o 16%. Z celosvetových o niečo menej ako 14 miliónov v roku 2010 na 16,1 milióna v roku 2050.

Veľkosť a predpokladaný nárast hlavných náboženských skupín (Foto: pewforum.org /embedované/)

Pokračovanie článku v angličtine TU.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments