ČESKO-SLOVENSKÁ KONFERENCIA O PROJEKTE VENUS

0
299
Foto: Matej Kotian

1.júla sa v hoteli Santon v časti mesta Brno-Bystrc konala 1. spoločná konferencia o Projekte Venus a Zdrojovej ekonomike pre tieto dve krajiny. Hoci je tento systém známy už zopár rokov, tak až teraz sa našla skupina aktivistov, ktorá sa podujala priniesť ho bližšie verejnosti aj v našich krajinách. Predtým mali o ňom na Slovensku prednášky na iných akciách vo februári v Žiline Tomáš Martinčok a v apríli v Trnave Štefan Buchta. V Česku to bol Jakub Schön, ktorý spolu s Roxanne Meadows vystúpil aj v júni v Bratislave na Klimatickej konferencii.

Z predbežného programu pár dní pred akciou vypadla prednáška zakladateľa facebookovej stránky a skupiny na Slovensku Borisa Figeczkého kvôli školským, pracovným a súkromným povinnostiam, ktoré mal u seba doma v Írsku, no zároveň neodmietol ďalšie budúce akcie. Konferencia začala uvítaním moderátora akcie Ing. Mareka Kopilca, ktorý o Zdrojovej ekonomike písal pre magazín „DAV DVA“ či webový portál „Nie je to tak“ a zhostil sa aj organizácie tejto akcie. Nasledoval zhruba 48 minútový dokument z produkcie Projektu Venus s názvom Raj alebo zabudnutie. Po ňom nasledovala menšia prestávka a po nej blok prednášok. S prvou sa predstavil český POC (pozn. autora: Point of contact – niečo ako oficiálny zaškolený člen Projektu Venus, schopný ho vysvetliť podrobnejšie ľuďom) Jakub Schön na tému Zdrojovej ekonomiky a vedeckej metódy, kedy nadviazal na to, čo bolo povedané v dokumente.

Po prednáške Jakuba nasledovala prednáška budúceho slovenského POC Tomáša Martinčoka na tému Všeobecnej sémantiky. Jej sa v minulosti venoval Alfred Korzybski a týkala sa najmä toho, ako vnímame a popisujeme svet. V jej závere navrhol aj zopár pomôcok k lepšej komunikácii.

Po nej nasledovala krátka spoločná prednáška oboch prednášajúcich, ktorú mal mať pôvodne Boris na tému Ľudské správanie. Táto téma nadväzovala na predchádzajúcu, aj keď bola dosť stručná kvôli udržaniu pozornosti obecenstva.

 

V závere konferencie mala prísť prednáška stredoškolského učiteľa a dlhoročného prekladateľa materiálov Projektu Venus Mateja Kotiana na tému vzdelávanie a tranzícia. Operatívne sa však spojila s panelovou diskusiou, kedy sa moderátor Marek Kopilec pýtal otázky nielen jeho, ale aj predchádzajúcich dvoch prednášajúcich na tieto témy, ale aj mnohé iné, keďže dal možnosť zapojiť sa aj obecenstvu. Ľudia z neho, ktorí prišli z oboch krajín sa pýtali otázky a najvýraznejšie sa zapojili členovia českej odnože Hnutia Zeitgeist. Táto časť bola najdlhšia a podľa mnohých najzáživnejšia. Na jej konci zazneli aj výzvy na zapojenie sa do tohto Projektu, možnosti pomoci napr. do rozvíjajúceho sa projektu, ktorý na Plzeňsku buduje prednášajúci Jakub s jeho známymi, ale aj do aktivít, ktoré robia slovenskí aktivisti.

 

The Venus Project je organizácia, ktorá navrhuje reálny akčný plán pre sociálnu zmenu, plán, ktorý smeruje k mierovej a trvalo udržateľnej globálnej civilizácii.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre