ČESKOSLOVENSKÍ VOJACI V ZÁLOHE PROTI VOJNE PLÁNOVANEJ VELENÍM NATO

0
1645
Zdroj foto: facebook.com

1.-3. mája 2015 sa v Strachotíne na Morave uskutočnili tzv. Poradní ohně. Išlo o historicky prvé stretnutie iniciatívy Československí vojaci v zálohe proti vojne plánovanej velením NATO, ktorá združuje českých a slovenských vojakov, príslušníkov ČSLA, PS, VMV, AČR a OS SR v zálohe a vo výslužbe.[sociallocker]

Poradní ohně Československých vojáků v záloze proti válce plánované velením NATO, 1.-3. května 2015, Strachotín na Moravě. Mise splněna, teď je to na vás!

Posted by Ondřej Hrčiak on 3. máj 2015

Iniciatíva Československí vojaci v zálohe proti vojne plánovanej velením NATO vznikla spontánne a pod tlakom okolností ako fb skupina 1. januára 2015 s cieľom združiť podobne zmýšľajúcich českých a slovenských vojakov v zálohe, alebo vo výslužbe. Následne bola založená rezervná skupina na ruskej sieti V kontakte, ako nutná preventívna obrana a záchytný bod pre prípad náhleho “zmiznutia” pôvodnej rovnomennej skupiny na Facebooku, ktorá sa v priebehu piatich dní od založenia rozrástla z čaty na skupinu o sile tisíc mužov.

Túto iniciatívu nevedome spustil Pplk. MUDr. Marek Obrtel, ktorý koncom roka 2014 zverejnil otvorený list, v ktorom požiadal českého ministra obrany o odobratie vyznamenania a pakt NATO ako prvý verejne označil za zločineckú organizáciu.

“S medzinárodnou politikou USA sa dlhodobo nemôžem stotožniť a potom, čo som sa aktívne začal zaujímať o korene, podstatu, priebeh a dôsledky akcií, vedených od druhej svetovej vojny organizáciami a štruktúrami USA po celom svete, ju naopak zásadne odsudzujem. Pre mňa má jednoznačne podobu bezohľadného, ​​zištného a nenásytného imperializmu, ktorý sa nezastaví pred nikým a pred ničím. Jej dôsledkami sú potom predovšetkým spálené zeme a milióny mŕtvych po celom svete, “napísal.

Zakladateľom iniciatívy je vojak Ondřej Hrnčiak, Grafický designér, otec piatich detí, prevádzkovateľ Exilových novin a zakladateľ siete Komuna.cz, správca fb skupiny vojákov v záloze.

Iniciátorom je podplukovník Marek Obrtel, vojenský lekár, veliteľ 11. poľnej nemocnice v Afghanistane, slúžil na misiách AČR v Kosove a v Bosne a Hercegovine. V súčasnosti je vo výslužbe.

Spoluautorom memoranda je  vojak Martin Vojta, prevádzkovateľ reklamnej agentúry, občiansky aktivista, zakladateľ iniciatívy Reformy zdola.

Znenie memoranda, dôvody konania bývalých vojakov, prísahu a viac informácií nájdete na stránke iniciatívy ceskoslovenstivojaci.org [/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments