CHARLIE HEBDO VS. SHOAH HEBDO

0
339

V súvislosti s útokom na satirický časopis Charlie Hebdo, ktorý sa prezentuje ako časopis zosmiešňujúci kohokoľvek a čokoľvek, čiže nielen moslimov, ale aj kresťanov, či židov, internet zaplavilo množstvo karikatúr, ilustrujúcich jeho prezentáciu. Avšak nie všetky takto šírené karikatúry sú z dielne Charlie Hebdo.

Vo Francúzsku totiž určitú dobu existovala obdoba Charlie Hebdo, s názvom Shoah Hebdo, ktorá parodovala práve kresby tohto týždenníka. Jej tvorcovia si brali na mušku židovskú tematiku, nakoľko boli presvedčení, že Charlie Hebdo k nej nemá rovnaký prístup, ako k ostatným. A práve karikatúry zo Shoah Hebdo niektoré médiá prezentovali ako dôkaz, že Charlie Hebdo nešetrí satirou ani na adresu židov.

Toto je porovnanie 7 originálnych karikatúr zo Charlie Hebdo a ich paródie zo Shoah Hebdo:

Charlie Hebdo v skutočnosti až takým modelovým príkladom slobody prejavu nebol. Tá mnohokrát končila, tak ako u množstva “ľudskoprávnych” organizácií, obranou američanmi vedenej vojny proti “diktátorom”.

V roku 2002 Philippe Val, vtedajší šéfredaktor Charlie Hebdo, obvinil Noama Chomského z antiamerikanizmu a nadmernej kritiky Izraela a mainstreamových médií.

V roku 2008 jeden zo slávnych karikaturistoví Charlie Hebdo, Siné, kresbou reagoval na mediálnu správu o tom, že Jean, syn prezidenta Sakrozyho bude konvertovať na judaizmus, aby sa mohol oženiť s dedičkou prosperujúceho obchodného reťazca so spotrebnou elektronikou. K správe pridal aj krátky komentár “Tento chlapec to v živote dotiahne ďaleko”. Následne ho  Philippe Val po obvinení z “antisemitizmu” vyhodil.

Siné následne založil konkurenčný časopis, prostredníctvom ktorého odobral Charlie Hebdo niekoľko čitateľov, ktorí boli nespokojní s jeho dvojitým metrom.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na