POUŽITIE CHEMICKÝCH ZBRANÍ JE V ZÁUJME SÝRSKYCH REBELOV, NIE ASSADA. TVRDIA BRITSKÉ ARMÁDNE ŠPIČKY

0
804

V nedeľnom exklúzivnom rozhovore pred britský Mail, spochybnil bývalý šéf britských špeciálnych síl tvrdenie Theresy May, že prezident Assad stál za chemickým útokom v Dúme. Deň predtým ho televízna stanica Sky NEWS za rovnaké tvrdenia odstrihla z vysielania.

Generálmajor Jonathan Shaw povedal: “Prečo by Assad v tejto chvíli používal chemické zbrane? Vyhral vojnu.”

“Nie je len môj názor, zdieľajú ho aj vyšší velitelia americkej armády. Neexistuje žiaden dôvod, prečo by Assad takto zasahoval.”

“Presvedčený povstalcov, aby opustili okupované oblasti v autobusoch. Získal ich územie. Prečo by sa trápil tým, že by splynoval?”

Bývalý veliteľ SAS a Parašutistického regimentu dodal: “Džihádisti a rôzne opozičné skupiny, ktoré bojovali proti Assadovi, majú oveľa väčšiu motiváciu pre útok chemickými zbraňami a urobiť to tak, aby bol Assad zodpovedný.”

“Ich motiváciou je udržať Američanov zapojených do vojny, hlavne po tom, čo Trump oznámil, že USA opustia Sýriu a riešenie situácie prenechajú iným.”

Názory armádneho veliteľa podporil aj admirál Lord West, bývalý šéf Kráľovského námorníctva, ktorý povedal: “Ak by som radil prezidentovi Assadovi, prečo by som mu mal poradiť, aby v tomto bode použil chemické zbrane? Nemá to zmysel. Ale v prípade džihádistických opozičných skupín ten dôvod vidím.”

 

Video zo živého vysielania britskej televíznej stanice Sky NEWS, ktoré bolo moderátorkou náhle prerušené po tom, čo generálmajor Jonathan Shaw vyjadril svoje pochybnosti o tom, že za chemický útok v Dúme je zodpovedný prezident Assad.

Pre vyváženie pridal denník na záver aj vyjadrenie veliteľa armádneho pluku pre chemické zbrane, plukovníka Hamisha de Bretton-Gordona: “V Dúme bol použitý sofistikovaný nervový plyn, nielen chlór. Iba Assad má schopnosť vyrábať tieto látky v Sýrii. A používanie chemických zbraní je jeho štandardný postup.”

Toto tvrdenie však stojí len na tvrdeniach nemenovaných doktorov a aktivistov napojených na džihádistov a Američanov, ktorí analyzovali videá Bielych prilieb a vzorky poskytnuté sýrskymi rebelmi. Navyše práve vo východnej Ghúte bola objavená továreň na vývoj a výrobu chemických zbraní, ktorú prevádzkovala skupina Jaysh al-Islam, rovnaká teroristická skupina, ktorá pôsobila práve v meste Dúma.

ZDROJdailymail.co.uk
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.